Lider OUN domaga się przeprosin od MSZ Polski

519fc3c864e385c52675f44240c29c44,13,0 1Na cmentarzu w Pikuliach oprócz żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej leżą mordercy z UPA odpowiedzialni m.in. za masakrę w Birczy, gdzie zabili wielu Polaków: mężczyzn, kobiet i dzieci.

Na ich grobach znajdowały się tablice w języku ukraińskim, mówiące

„Powstańcom ukraińskim poległym za wolną Ukrainę 7 stycznia 1946 roku w Birczy” (imiona i nazwiska, pseudonimy oraz daty urodzenia)”

oraz

„Powstańcom ukraińskim straconym za wolność Ukrainy 22 maja 1947 roku w Lisznej” (imiona i nazwiska, pseudonimy, daty urodzenia).

b_360_240_16777215_00_images_sKdQGmH 2Tablice nie oddawały rzeczywistości. — Z tego powodu zostały „poprawione” przez polskich patriotów.

Umieścili oni odpowiadający prawdzie historycznie napis:

— „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów bestialskich katów oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci”. 

Tablicę uzupełnia kotwica Polski Walczącej.

W związku z tym lider Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Bogdan Czerwak — domaga się oficjalnych przeprosin od MSZ Polski,   — o czym napisał na swojej stronie na Facebooku.

„Na groby przymocowano napisy, treść których głosi, że żołnierzy UPA są „bandytami” i „katami, oprawcami niewinnych polskich kobiet i dzieci”,

– napisał on.

„Przypomnę, że UPA jest uznana przez ukraińskie państwo za legalną organizację.

—  Dlatego wyjaśnień z boku miejscowego rządu (w Pikuliach czy Przemyślu) nie wystarczy.

Przeprosić musi MSZ Polski.  I nie tylko przeprosić. 

Polacy nigdy więcej nie muszą dopuszczać powtórzeń podobnych incydentów.

Inaczej wszystkie frazesy o dwóch „braterskich narodach europejskich” zostaną tylko i wyłącznie frazesami”,

–  wymaga nacjonalista.

b_360_240_16777215_00_images_charvak_skrin 3***

JAN RADŽIŪNAS

17.05.2016

Za; http://ndp.neon24.pl/post/131700,lider-oun-domaga-sie-przeprosin-od-msz-polski

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, II Wojna Światowa, III RP, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, POLITYKA, POlska w likwidacji, PROTESTY, Roszczenia ukraińskie, Ukraina, UPA-OUN, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.