Dlaczego Jan Paweł II nie jest świętym Kościoła katolickiego

„ciekawe, skoro słyszymy już o ideale świętości o. Maksymiliana Kolbego, którego  Jan Paweł II  „kanonizował”,  czy  w  FSSPX  będziemy słyszeć wykłady o „ideale świętości św. Jana Pawła II”?

Franciszek używa jednoznacznej formuły, która w jasny sposób wyraża jego własną intencję oraz treść aktu, który dzisiaj nastąpił w Rzymie:

Prawdziwy Papież jest nieomylny w kanonizowaniu świętych, ponieważ Kościół (Magisterium = Papież lub biskupi w jedności z Papieżem) jest nieomylny w tym, co się tyczy wiary i moralności.

Ogłoszenie kogoś świętym bezpośrednio tyczy się dziedziny moralności: podaje się go jako wzór do naśladowania, który jest pewną drogą do zbawienia własnej duszy. Bezpośrednio również tyczy się dziedziny wiary (dwóch prawd wiary): komunii świętych i kultu świętych.

Po drugie, Papieże bardzo często tę swoją nieomylność podkreślali w bullach kanonizacyjnych. Jest to, po trzecie, jednomyślną opinią teologów katolickich. Nie ma tu nic do rzeczy sama procedura.

W obecnej sytuacji, albo jesteśmy zobowiązani przyjąć, że Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi w niebie, albo Franciszek nie jest Papieżem (głosem Chrystusa na ziemi). Alternatywą jest jedynie herezja gallikanizmu, która przesiewa kanonizacje i inne akty oraz słowa Papieża.

Oczywistym jest dla każdego katolika, że nie sposób uznawać Jana XXIII i Jana Pawła II za świętych Kościoła katolickiego. Oto wybór tekstów, które tego właśnie dowodzą:

Czytaj dalej

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Jan Paweł II, KOŚCIÓŁ KATOLICKI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.