Nowy Jork: protest Żydów przed konsulatem RP. Oskarżają Polaków o współudział w Holocauście [+VIDEO]

4093f35ab756af010293fb5e9c81e021***

— „3 miliony Żydów zamordowanych w Polsce”, „Nie zapomnimy!”, „Polska spłynęła krwią”

– przed konsulatem RP w Nowym Jorku zorganizowano protest, którego uczestnicy, powołując się na Jana T. Grossa, oskarżali Polskę o współudział, w Holokauście i próbę zanegowania tego „faktu” przez polskie władze.

Przed konsulatem RP w Nowym Jorku zgromadzili się głównie uczniowie żydowskiej szkoły średniej Rambam Mesvita High School w Lawrence, w stanie Nowy Jork.

Organizatorzy podkreślali, że są wśród nich „potomkowie ofiar Holokaustu”. Na tablicach trzymanych przez młodych ludzi widniały napisy:   „3 miliony Żydów zamordowanych w Polsce”, „Nie zapomnimy!”.

Protestujący wznosili okrzyki:  „Polska spłynęła krwią”.   — Według różnych źródeł w proteście uczestniczyło 150-200 osób, głównie młodzieży.

Podczas swoich wypowiedzi zebrani podkreślali, że mają prawo do wolności słowa i krytykowali władze Polski za próby „pisania historii na nowo”.

Powołując się przede wszystkim na publikacje Jana Tomasza Grossa twierdzili, że Polska dąży do   zanegowania udziału Polaków w Shoah”.

Rabin Zev Friedman, organizator protestu,   w swym przemówieniu stwierdził, że to Polacy odpowiadają za istnienie i funkcjonowanie „polskich obozów śmierci”,   ponieważ  „Polacy się na to godzili”.

— „Jesteście odpowiedzialni za Holokaust, bo pozwoliliście, by na terenie waszego kraju powstało najwięcej obozów śmierci (…) Izraelscy politycy mówią, że antysemityzm wysysacie z mlekiem matki”

– mówił Friedman.

Podczas manifestacji rozdawano ulotki przygotowane przez Polsko-Żydowski Komitet Dialogu, które przedstawiały one polski punkt widzenia w tej sprawie – odmienny od poglądów i interpretacji Grossa.

Przypominano w nich m.in. o rodzinie Ulmów, która zapłaciła życiem za pomaganie Żydom.

Zygmunt Staszewski, współprzewodniczący Polsko-Żydowskiego Komitetu Dialogu i zastępca prezesa KPA – Long Island mówił PAP, że przed konsulatem zatrzymywali się też Żydzi w jarmułkach.  Jeden z nich na wiadomość o temacie protestu stwierdził, że to Polacy byli podczas okupacji ofiarami i bronili Żydów. Jako przykład podał losy swojego przyjaciela, którego ukrywała polska rodzina.

Polscy obserwatorzy czwartkowej demonstracji byli zaskoczeni poziomem niewiedzy uczniów na temat czasów, których dotyczył protest.

Nie zdawali sobie sprawy m.in. z tego, że podczas II wojny światowej Polska nie istniała jako państwo.

W materiale reportażowym Anny Arciszewskiej z Nowego Dziennika zamieszczonym w sieci można posłuchać wypowiedzi młodych Żydów, którzy bezkrytycznie i bez zastanowienia powtarzają tezy Grossa, powołując się na jego naukowy autorytet.   Widać na nim także, że Friedman prezentuje książkę Grossa pt. „Sąsiedzi”.

***

PAP / Nowy Dziennik / Anna Arciszewska / Kresy.pl

Za; https://wirtualnapolonia.com/2016/05/06/nowy-jork-protest-zydow-przed-konsulatem-rp-oskarzaja-polakow-o-wspoludzial-w-holocauscie-video/#more-53665

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, Holokaust, II Wojna Światowa, IZRAEL, JUDAIZM - ŻYDZI, Roszczenia żydowskie, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.