Europejskie drzwi otwarte szeroko dla 170 milionów „gości”

rsz_screenshot_2016-05-01_at_173159.png———————————————————————————————————-

Jeszcze w tym tygodniu mają zostać zatwierdzone przepisy rozszerzające ruch bezwizowy do Europy dla 127 milionów ludzi z Turcji, Ukrainy, Gruzji i Kosowa.

Zgodnie z propozycjami, które mają zostać potwierdzone przez Komisję Europejską,  — obywatele z w/w krajów będą mogli swobodnie przemieszczać się w obrębie strefy Schengen przez okres do trzech miesięcy.

Oczywiście nie można przewidzieć, jak wielu zdecyduje się nielegalnie przedłużyć swój pobyt i faktycznie zostać na stałe.

Do tego można będzie zapewne doliczyć ok. 400.000 Kurdów z południowo-wschodniej Turcji wysiedlonych przez rząd. — Ich ewentualny napływ może spowodować gwałtowny wzrost liczby wniosków o azyl. A to z kolei oznacza wzrost wydatków z budżetów na ich utrzymanie.

Turcja, która liczy sobie 75 milionów mieszkańców, została włączona do umowy w ramach transakcji wymiennej w zamian za zgodę na przyjęcie deportowanych migrantów, którzy w ostatnich miesiącach zalali Europę.

Gorącym adwokatem i pośrednikiem Turcji były Niemcy.

— Dotychczas, by otrzymać wizę, obywatele tego państwa musieli przedstawiać wyciągi z konta, zaświadczenia o zarobkach, informacje z urzędu skarbowego, umowę wynajmu mieszkania, wyciągi z księgi wieczystej, ubezpieczenie zdrowotne i bilet powrotny.

Turcja jednakże nie może się na razie w pełni zakwalifikować do programu zniesienia wiz z uwagi konieczność wprowadzenia w życie ponad 70 aktów prawnych wymaganych przez UE.   — W większości odnoszą się one do praw człowieka i wolności mediów.

Jeśli Komisja zatwierdzi plan, jak oczekuje się w środę, a szefowie rządów państw członkowskich poprą go, — Parlament Europejski będzie musiał ratyfikować umowę przed końcem czerwca.

***

1 maja 2016

Za; http://www.dzienniknarodowy.pl/325/europejskie-drzwi-otwarte-szeroko-dla-170-milionow/

Opublikowano: 1 maja 2016

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA WSPÓLCZESNA, POLITYKA, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, Turcja, Ukraina, UNIA EUROPEJSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.