Zasługi Lecha Kaczyńskiego dla Muzeum Historii Żydów Polskich

kaczynski-kiepaPrezydent   Lech   Kaczyński   z nadziejami do żydmasonów i brak reakcji Prezydenta RP na  rzekomo polskie   obozy   koncentracyjne  z budżetu rządu RFN /Written by sowa (») 11. 9. 2013

———————————————————————

19 kwietnia 2013 wieczorem, — w 70 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim,   — otwarto dla zwiedzających Muzeum Historii Żydów Polskich.

—  Nie wolno zapominać że jak ogromnym wsparciem dla jego budowy Muzeum były decyzje Lecha Kaczyńskiego w czasach gdy był prezydentem Warszawy.

Nowo wybudowany ogromny budynek Muzeum sfinansowany został pieniędzmi mieszkańców Warszawy.   — Decyzje o przekazaniu 40.000.000 zł podjął Lech Kaczyński.

W budynku Muzeum prowadzona będzie „działalność kulturalną i edukacyjną (…) koncerty, wykłady, filmy, spacery, sztuki teatralne, warsztaty dla dzieci i dorosłych.”.

Muzeum jest czynne codziennie prócz wtorku od 10 do 18. — Wstęp na parter budynku i „warsztaty z oferty edukacyjnej” jest bezpłatny.

— Płatny jest spacer z przewodnikiem (indywidualny „bilet normalny 9 zł, bilet ulgowy 5 zł”, grupowe o 1 zł taniej).

Muzeum Historii Żydów Polskich na swoich stronach zadeklarowało, że Lech Kaczyński był zaangażowany w powstanie Muzeum od wielu lat, i przypomniało jak wielkim był przyjacielem instytucji i społeczności żydowskiej.

Na stronach Muzeum zasługi Lecha Kaczyńskiego dla Muzeum i społeczności żydowskiej wspominała Ewa Juńczyk-Ziomecka, — w latach 2006 – 2010 podsekretarz i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego.

W 2001 roku Lech Kaczyński był ministrem sprawiedliwości, a pani Juńczyk-Ziomecka była dyrektorem do spraw rozwoju Muzeum Historii Żydów Polskich.

— Po jej telefonie Lech Kaczyński przybył na wielogodzinne rozmowy do Muzeum, po których zdecydował o zablokowaniu ekshumacji w Jedwabnym – która niewątpliwie ostatecznie przekreśliła obalenie promowanej przez Grossa wersji wydarzeń.

Na stronach Muzeum dyrektor muzeum Jerzy Halbersztadt wspomina jak pod koniec 2003 roku pod wpływem Lecha Kaczyńskiego  —  „prawie cały klub PiS poparł”   — finansowanie przez warszawskich podatników budowy Muzeum   — „razem z SLD, Unią Pracy, Platformą Obywatelską, większością PSL-u i konserwatywnym SKL”.

Jerzy Halbersztadt stwierdził też że

— „w trakcie różnych późniejszych rozmów z prezydentem Kaczyńskim zrozumiałem, że tradycja endecka i ksenofobiczna była mu z gruntu obca, a już szczególnie, gdy chodziło o stosunek do Żydów.   — Miał w sobie naprawdę bardzo wiele z ”żoliborskiego inteligenta””.

Dwa lata później, w 2005 roku, Lech Kaczyński pełniąc obowiązki prezydenta Warszawy, zaproponował ówczesnemu ministrowi kultury by Muzeum powołało wspólnie Ministerstwo, Żydowski Instytut Historyczny i miasto Warszawa.   — Lech Kaczyński zdecydował również że Warszawa pokryje połowę kosztów budowy budynku.

— Wkład finansowy Warszawy w budowę Muzeum Historii Żydów Polskich wyniósł 40.000.000 złotych w gotowce i działce o powierzchni 12 929 m2 w centrum Warszawy – według cen działek w Warszawie wartej 130.000.000 złotych.

— Wkład finansowy Warszawy o którym zadecydował Lech Kaczyński zmusił Ministerstwo Kultury do podobnego 40.000.000 zł wydatku.

W 2007 roku już jako prezydent Warszawy   — Lech Kaczyński wmurował aktu erekcyjny Muzeum. W swoim przemówieniu wyrażał radość z powodu budowy takiej instytucji.

Muzeum Historii Żydów Polskich przypomniało również o tym, 

—  że Lech Kaczyński był pierwszym prezydentem polski który zapalał świeczki Chanukowe w synagodze.

Wiceprzewodniczący Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego David Harris publicznie stwierdził, 

—  że Lechowi Kaczyńskiemu zależało  —  „na odnowie żydowskiego życia w Polsce.

Czuł więź z Żydami, których postrzegał jako integralną część polskiej tkanki społecznej.   — Powiedział, że nie można zrozumieć Polski bez zrozumienia roli Żydów w jej życiu.   — Z tego względu wspierał Muzeum Historii Żydów Polskich, walnie przyczyniając się do rozpoczęcia jego budowy.

Prezydent był przyjacielem Izraela. Lubił go i rozumiał.

— Instynktownie pojmował problemy dotyczące jego bezpieczeństwa (…) Ganił też tych, którzy zbyt łatwo osądzali Izrael”.

***

Jan Bodakowski

tekst na ten temat ukazał się pierwotnie na portalu Prawy.pl http://www.prawy.pl/

https://wirtualnapolonia.com/2013/05/06/zaslugi-lecha-kaczynskiego-dla-muzeum-historii-zydow-polskich/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III RP, IZRAEL, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL), PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Roszczenia żydowskie, Sejm. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.