Niemiecki dziennik krytykuje Muzeum Polaków Ratujących Żydów za „próby przedstawienia Polaków w lepszym świetle”

4f8788dbe78cc174e69cf873b3be7696Pomnik rodziny Ulmów przy muzeum w Markowej. Fot. wikimedia.org

Według „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, —  otwarte niedawno Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej — jest jedynie próbą   „przedstawienia Polaków w lepszym świetle”.

W artykule podkreślono rolę osób, które – zdaniem FAZ – starają się o „zróżnicowane postrzeganie stosunków polsko-żydowskich w czasie Holokaustu”    — i które pokazują Polaków w niezbyt pozytywnym świetle.

Stwierdzono, że są one „solą w oku” Jarosława Kaczyńskiego. — Gazeta wymienia na pierwszym miejscu Jana Grabowskiego, autora książki „Hunt for the Jews“ („Polowanie na Żydów”).   — FAZ zaznacza, że Grabowski „rozprawił   się   także   z   mitem,   który PiS chce utwierdzić w Markowej”; — twierdzi, że Polacy nie pomagali Żydom ze względów humanitarnych, ale ryzykowali jedynie z powodu sutej opłaty za ich ukrycie.

Niemiecki dziennik podkreśla również,   — że słowa prezydenta Dudy podczas otwarcia o tym, że Żydom pomagały setki tysięcy Polaków,  —  mogą wzbudzić w Izraelu podejrzenie o wykorzystanie „nietypowego” przypadku rodziny Ulmów do tego, by przedstawić zachowania Polaków podczas Holokaustu w lepszym świetle.

— Dodaje, że w ten sposób prezydent, który podkreśla, że Polacy są najliczniejsza grupą wśród uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów”,  próbuje „upiększać historię”.

FAZ przytoczył też opinię dyrektorki instytutu Jad Waszem, Ireny Steinfeldt, — według której duża liczba Polaków pomagających Żydom podczas II wojny światowej nie ma dużego znaczenia w obliczu „trzech milionów polsko-żydowskich”.

— Stwierdziła ona, że   — „w końcu chodzi o mniejszość”.

—  „Wyciąganie wniosków dotyczących ogółu (…) jest nie tylko oburzające, ale umniejsza też bohaterstwu ‘Sprawiedliwych wśród Narodów’”

– zaznacza Jad Waszem.

Podczas rozmowy z dyrektorem muzeum „Tygodnik Powszechny” zapytał go, czy „podkręcanie” liczby polskich bohaterów służy celom politycznym.

Zostało to podkreślone przez niemiecki dziennik.

KOMENTARZ emjot

[I bardzo dobrze!!! — tak się kończy włażenie żydom do do du..y bez smarowania!!!. TO JEST WŁAŚNIE ŻYDOWSKA WDZIĘCZNOŚĆ!

— I pomyśleć, że dla nich Polska wyparła się Jezusa Chrystusa!!!

… Niemiecka gazeta jest oczywiście też niemiecka! — jak zawsze bywało!

Zobacz:

Muzeum Żydów w Polsce i jego konsekwencje

Duda otworzy[ł] muzeum polskiej hańby i głupoty

Akt apostazji Sejmu RP

***

Dw.de / Kresy.pl / Sobota, 09 kwietnia 2016

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, IZRAEL, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, MEDIA - INTERNET INFORMATYKA, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, Roszczenia niemieckie, Roszczenia żydowskie, WALKA Z WIARĄ KATOLICKĄ, Zbrodnie niemieckie w Polsce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.