Wspomnienie Żydówki E. Juńczyk-Ziomeckiej o L.Kaczyńskim. – List L.Kaczyńskiego do żydowskiej loży B`nai B`rith

chanuka-2 1———————————————————————————————————-

9.04.2011 dziennik „Rzeczpospolita” zamieścił wspomnienie E. Junczyk-Ziomeckiej,   — byłej sekretarz stanu w kancelarii prezydenta L.Kaczyńskiego, a obecnie konsul w Nowym Jorku,  — o zmarłym Prezydencie IIIŻydo-RP.

Tekst przeniesiony ze strony: http://wrzodakz.neon24.pl/post/129635,ziomecka-zegna-l-kaczynskiego
Fragmenty wspomienia za stroną: http://www.rp.pl/artykul/639864-Lech-Kaczynski-nie-mial-usprawiedliwienia-dla-antysemityzmu-.html?template=restricted

***

„Lech Kaczyński przywiązywał ogromną wagę do poprawy stosunków polsko-żydowskich i rozwoju polsko-izraelskich.   —  Podchodził do tego z wielką starannością i empatią.

Wychował się w domu, do którego przychodzili zaprzyjaźnieni z rodzicami uratowani  z Zagłady i ci, którzy ich ratowali.   — To były przybrane ciocie, — a jedna z nich, asymilowana Żydówka polska, była jego matką chrzestną.

W młodości był przekonany, że Żydzi to Polacy, tylko trochę inni.

Z antysemityzmem zetknął się osobiście po raz pierwszy na studiach na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego podczas wydarzeń marcowych.

Uważał je za haniebne i odkąd Fundacja Shalom ufundowała tablicę pamiątkową na Dworcu Gdańskim w Warszawie, — przyjeżdżał tam z kwiatami 8 marca jako prezydent Warszawy.

— Stamtąd na emigrację wyjechali m.in. Lońka Fogelman i Krysia Kacperska,   — z którymi uczyliśmy się w jednej grupie na wydziale prawa, i nasza profesor socjologii Maria Hirszowicz.  — Powtarzał, że zmuszenie ich do emigracji i pozbawienie obywatelstwa polskiego było bezprawne.  

Dlatego starał się po latach, aby procedury potwierdzania obywatelstwa przez wojewodów były proste i szybkie.

Nie  miał i nie szukał usprawiedliwienia dla antysemityzmu, — zarówno tego z przeszłości, jak i współczesnego.

Jego   niechęć  do endecji,   — jak mówił,   — brała się między innymi z tego, że endecja w II RP postawiła na antysemityzm jako element konsolidacji narodowej.

— Powtarzał, że

— „antysemityzm, który zatruł umysły niemałej części ludzi, to nieszczęście dla Polski”.

Myślał podobnie jak Czesław Miłosz,   — który pytany przez Adama Michnika, skąd się bierze antysemityzm, stwierdził, że   —  „każda odpowiedź na to pytanie byłaby usprawiedliwieniem”.

W dniu, kiedy wygrał wybory prezydenckie, — pierwszego zagranicznego wywiadu udzielił dziennikarzowi izraelskiemu, Sewerowi Plockerowi.

Na pytanie,   —  jaką politykę będzie prowadził wobec Izraela, — odpowiedział,  

— że inną niż wobec pozostałych partnerów zagranicznych.

Gdy zobaczył zaskoczoną minę Plockera, szybko wyjaśnił:

— stosunki z Izraelczykami powinny być jak z kuzynami.

To był pierwszy przypadek w historii,   — gdy prezydent RP brał udział w żydowskim święcie w synagodze.  

— Zapalał tam świece chanukowe.

Bo to Lech Kaczyński   — zainicjował budowę Muzeum Historii Żydów Polskich i jako pierwszy prezydent RP uczestniczył w modlitwie w synagodze podczas święta Chanuki.

— Miało to miejsce w 2008 roku.   — Od tej pory zawsze zapalał też świeczki w oknach Pałacu w dniu Chanuki.

A podczas swojej wizyty w Izraelu do małżonki, Marii Kaczyńskiej powiedział tak:

—  „Marylko, czy wyobrażałaś sobie, że to państwo powstanie i przetrwa, a my będziemy się tutaj czuli jak w domu?” 

 ________________________________

Komentarze:

Wspominany przez Żydówkę Juńczyk-Ziomecką Lońka Fogelman, — czyli Lejb   Fogelman,   —   to kolega z klasy J. i L. Kaczyńskich, — wrócił – niestety – do Polski   — i od 1990r. uczestniczył w największych prywatyzacjach – czyli kradzieżach – polskiego majątku.

Mieszka w apartamencie m.in. przy ul.Grzybowskiej 4 w W-wie.

D. Kosiur

_______________

Lejb Fogelman to przyjaciel Kaczyńskich, to człowiek z cienia, to on ma najwięcej do powiedzenia na tzw. ,,prawicy”, ale bez pokazywania się publicznie.   — Balcerowicz zlecał mu różne opracowania NBP za wielkie pieniądze.

Z. Wrzodak

=========================================

LIST PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO

DO LOŻY MASOŃSKIEJ B’NAI B’RITH

– odtworzonej w Warszawie 9 września 2007 roku

(Żydowska loża B`nai B`rith, podobnie jak wszystkie organizacje o strukturach niejawnych, została zdelegalizowana dekretem prezydenta IIRP w 1938 r. – D.Kosiur)

Panie i panowie!

Blisko 70 lat temu w 1938 r. dekret prezydenta Rzeczpospolitej zakazał działalności B`nai B`rith w wyniku absurdalnego strachu, niezrozumienia i wprowadzenia w błąd   — oraz zarządził nielegalność działalności w Polsce sekcji B`nai B`rith.

Dlatego  to powinno być rozważane jako symboliczny gest, — że ja teraz jestem tutaj przed wami jako reprezentant Prezydenta Rzeczpospolitej,

—  po to żeby przywitać was i waszą organizację, która po raz drugi otwiera działalność w Polsce.

Otwarcie loży B`nai B`rith w Rzeczpospolitej po wielu latach nieobecności, jest również szczególnie ważne w innym aspekcie.

Tak   jest — ponieważ   ta   organizacja  utworzona została 164 lat temu w małej kawiarni nowojorskiej przez tuzin żydowskich niemieckich emigrantów, — dzisiaj stała się najważniejszą międzynarodową organizacją walczącą z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią.

Polska jest wdzięczna dla akcji podejmowanych przez Anti-Defamation League ustanowionej przez B`nai B`rith,   — które współdziałając z American Jewish Congress

— podtrzymuje nasze wysiłki do uzyskania zmian w nazywaniu obozu Auschwitz i przeciwstawiania się mocno używania nazwy jako „Polish concetration camps”.

Jestem zadowolony, że tak samo jak w przypadku przed wojną — członkowie B`nai B`rith są znaczącymi polskimi obywatelami – uczonymi, pisarzami, osobami zaangażowanymi w działalność społeczną.

W tym czasie kiedy stosunki pomiędzy Polską a Izraelem są pośród krajów europejskich najlepsze w Europie,   —  my powinniśmy starać się o stałe, dalsze rozwijanie polsko-żydowskich stosunków.

— To wymaga kontynuacji wysiłków i gotowości dla osiągnięcia kompromisu.

To nie jest łatwe, lecz wierzę, że jest bezcenne wasze zobowiązanie, że następstwem będzie znaczący wpływ na wzajemne zrozumienie Polaków i Żydów.

W związku z powyższym powinienem odwołać się do nakazów waszej organizacji,   —  która powołana jest w „duchu tolerancji i harmonii i skierowana są na uwiecznienie „ocalonych z Holocaustu”.

— Mam nadzieje, że częściowo zostaną spełnione te punkty waszego programu.

Tzn. wy pomożecie nam walczyć przeciwko nieprawdzie, szkodzących poglądów które wyjawiają światu przykład opinii na temat polskiej odpowiedzialności na temat tworzenia obozów koncentracyjnych.

Mam również nadzieję, wbrew faktom   —  że prawo waszej organizacji przygotuje „uwiecznienie”  pamięci na temat życia i osiągnięć polskich Żydów i zarówno wzajemnej historii ciągnąca się przez ponad 800 lat, — będzie uwieczniona w świadomości polskiego społeczeństwa i w świecie.

Proszę pozwolić mi zakończyć cytując słowa Jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI, który powiedział w grudniu 2006, kiedy przyjmował reprezentantów B’nai B`rith:

„Nasz udręczony świat potrzebuje świadectwa ludzi dobrej woli, inspirowanych przekonaniem, że wszyscy z nas stworzeni na podobieństwo Boże, posiadają nieprzemożną godność i wartość.

— Żydzi i chrześcijanie są powołani do współpracy w uzdrowieniu świata, poprzez promowanie duchowych i moralnych wartości, opartych na naszej wierze.

Powinniśmy, stać się coraz bardziej przekonani poprzez ułożenie naszej owocnej współpracy”.

Warszawa 9 wrzesień 2007

(odczytała 🙂 Ewa Junczyk – Ziomecka

Podsekretarz Stanu Biura Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej”

http://www.fronda.pl/forum/na-pis-trzeba-uwazac-tak-jak-na-masonow,32239.html

więcej na: http://wrzodakz.neon24.pl/post/129639,b-nai-b-rith

___________________________________

Ale   czy   należy   się   dziwić   fanatycznemu   katolikowi   – jak wielu Żydów na   takiego   pozował   – L. Kaczyńskiemu,  że poszedł w ślady swego wielkiego autorytetu moralnego?

bnaibrith22 2„Jan Paweł II” z żydowską lożą B’nai B’rith, 1984 r. w Watykanie

A w kontekście aktualnej polityki syjonistycznego żydostwa z Waszyngtonu i Londynu,   — realizowanej także przez zainstalowane w Europie żydo-reżimy oraz w kontekście spotkania w Hawanie patriarchy moskiewskiej Cerkwi, Cyryla i szefa państwa watykańskiego, papieża Franciszka, warto przypomnieć wypowiedź św. JPII:

— „Rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód, a także dążenie do stabilizacji monetarnej powinny prowadzić do coraz ściślejszego wzajemnego powiązania narodów (…)”  / – JPII, 1998 r.

Czy Kościół wycofa się z ewangelizacji, czyli z syjonistycznego podboju Rosji?

– na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w kolejnych publikacjach.

D.Kosiur

14 Luty 2016

Za; https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/02/14/wspomnienie-zydowki-e-junczyk-ziomeckiej-o-l-kaczynskim-list-l-kaczynskiego-do-zydowskiej-lozy -bnai-brith/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii "Solidarność", 13 grudnia Traktat Lizboński, 4 czerwca 1989, ANTYPOLONIZM, Benedykt XVI, Franciszek, Fundacja Batorego, GLOBALIZM, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, Holokaust, III RP, IZRAEL, Jan Paweł II, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL), Magdalenka, MASONERIA, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, OKRĄGŁY STÓŁ, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, PRL, WALKA Z WIARĄ KATOLICKĄ. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.