Prezydent do Żołnierzy Wyklętych: „niech Wasza postawa będzie przykładem dla dzisiejszych Polaków”

mid_41485fot. Adam Chelstowski / FORUM

Prezydent Andrzej Duda, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Wyklętych, napisał List Otwarty, w którym przypomniał jak wielką rolę w dziejach Polski odegrali bohaterscy żołnierze Powstania Antykomunistycznego.

— Walczyli w obronie honoru wojskowego i ludzkiej godności. 

– napisał Prezydent.

W tym roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony będzie po raz szósty.   – Inicjatywę ustawodawczą mającą na celu ustanowienie 1 marca jako święta państwowego podjął w 2010 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński.

W uzasadnieniu projektu inicjatywy ustawodawczej zwracano m.in. uwagę, na to,   – że święto będzie wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji. 

– Inicjator podkreślał także niezłomną postawę i przywiązanie do tradycji patriotycznych, a w konsekwencji stworzenie ducha, który pozwolił na kontynuację niepodległościowego ruchu oporu przez długie lata.

– Żołnierze drugiej konspiracji stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium.  

– Stanęli w obronie rodaków, poddanych terrorowi przez nową władzę, zainstalowaną w kraju z woli Stalina.

Zwalczali funkcjonariuszy i współpracowników aparatu bezpieczeństwa, uwalniali więźniów politycznych, obnażali kłamstwa partyjnej propagandy.

Z początku odnosili liczne sukcesy, zwyciężali w wielu potyczkach z przeważającymi siłami nieprzyjaciela, rozbijali areszty i komisariaty, karali donosicieli. (…)

Bili się więc nadal, ale już nie o to, by wyzwolić kraj, ocalić choćby swoich najbliższych lub samemu przetrwać.

Walczyli w obronie honoru wojskowego i ludzkiej godności. Walczyli już nie o życie w niepodległym państwie,   – lecz o prawo do śmierci za Polskę.   – Walczyli mężnie i umierali z jej imieniem na ustach.

czytamy w liście.

Prezydent Andrzej Duda podziękował także wszystkim osobom i środowiskom, które przez wszystkie lata podtrzymywały i przechowywały pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Głowa Państwa skierowała swe podziękowania także do wszystkich bohaterów, członków organizacji jak Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe czy Obywatelskiej Armii Krajowej.

– Prawda o heroizmie i tragedii powstania antykomunistycznego to fundament suwerennej Rzeczypospolitej.

Żołnierze Wyklęci-Niezłomni, którzy zapisaliście piękne karty w księdze chwały oręża polskiego!   – Niechaj Wasza postawa będzie przykładem dla nas, dzisiejszych Polaków, i naszych potomnych. 

– zakończył Prezydent.

***

Źródło: prezydent.pl

Poz

2016-02-26
Za: http://www.pch24.pl/prezydent-do-zolnierzy-wykletych—niech-wasza-postawa-bedzie-przykladem-dla–dzisiejszych-polakow-,41485,i.html#ixzz41J4aO8q9

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii 1 Marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", AGENTURA, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PRL, ROCZNICE, UB-NKWD, Żołnierze Wyklęci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.