Szef MSZ Niemiec: Polska nie ma żadnych podstaw do domagania się od Niemiec reparacji wojennych

b9a5710c479c2e171d182bc90f98d9f8fot. youtube

Tygodnik „Der Spiegel” podaje,   —  że w piśmie do Bundestagu minister Frank-Walter Steinmeier uznał, że kwestia reparacji jest „prawnie i polityczna zamknięta”.

Niemiecki tygodnik podaje, że pismo do Bundestagu —  to reakcja na „groźby” wysuwane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W internetowym wydaniu tygodnika „Der Spiegel” znalazł się artykuł zatytułowany   —  „Puste groźby”.   —  Dotyczy on stanowiska Niemiec w sprawie polskich roszczeń, wyrażonego przez ministra Franka-Waltera Steinmeiera w piśmie do Bundestagu.

Według Niemców Polska nie ma żadnych podstaw do domagania się od Niemiec reparacji wojennych.

W cytowanym przez „Der Spiegel” piśmie niemieckiego ministra czytamy, że kwestia roszczeń jest „prawnie i polityczna zamknięta”.

—  Polska miała zrezygnować z reparacji 24 sierpnia 1953 roku.

W tekście na ten temat znajdujemy następujący fragment

—  „Przyłączając się do sowieckiej rezygnacji z reparacji,   —  Polska także  zrezygnowała 24 sierpnia 1953 roku z dalszych reparacji od całych Niemiec”

 Według ministra

—  „(…) nie ma żadnych prawnych wątpliwości co do skuteczności (rezygnacji)” 

Pismo do Bundestagu to reakcja na  „groźby” wysuwane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W wywiadzie dla TV Republika z 11 grudnia 2015 r Kaczyński powiedział

  —  „(…) Ja   mogę   powiedzieć   tylko   jedno   —   ten rachunek krzywd po polskiej stronie jest ogromny —  i powtarzam,

—  w ciągu tych 70 już lat, które minęły od końca wojny,   —  te sprawy nie zostały nigdy załatwione i w sensie prawnym są aktualne,

—  bo jak wiemy, to zostało niedawno przez pana Kostrzewę-Zorbasa odkryte,

—   ta nasza rezygnacja z odszkodowań   —  nigdy nie została zarejestrowana przez odpowiedni organ rejestracji ONZ,   —  czyli w sensie prawnym tego w ogóle nie ma.

Droga jest otwarta i w Niemczech też się powinno o tym pamiętać”

——————————————————————-
PAP / Kresy.pl
Piątek, 19 lutego 2016
Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/szef-msz-niemiec-polska-nie-ma-zadnych-podstaw-do-domagania-sie-od-niemiec-reparacji-wojennych
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, II Wojna Światowa, III RP, Niemcy, NIEMIECKI HITLERYZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, Roszczenia niemieckie, Zbrodnie niemieckie w Polsce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.