Jak Żydzi kolaborowali z Niemcami (1) – Leszek Pietrzak

87a8be80dbf1dd9e03569b332c90d4e6——————————————————————————

„Już się wasza zasrana Polska skończyła”

Przekaz, że Polacy są wspólnikami Niemców, —  jest zabiegiem świadomym. Ma zasłonić obraz postaw samych Żydów wobec niemieckiego okupanta.

A   te,   jak  pokazują wyniki badań historycznych, nie były monolitem. Wielu Żydów, — zanim zostało ofiarami Zagłady,   — dopuściło się zbrodni największej: kolaboracji i współpracy z oprawcami.

***

W okupowanej przez Niemców Polsce Żydzi kolaborowali znacznie częściej niż Polacy. — Robili to nawet wtedy, gdy rozpoczął się Holokaust.

Dziś to Polacy nazywani są kolaborantami i wspólnikami Niemców w żydowskiej Zagładzie

Właśnie rozpoczynają się obchody Dnia Pamięci o Shoah, ustanowionego 12 kwietnia 1951 r. przez izraelski parlament. — Jak co roku tysiące młodych Izraelczyków   przejdą w Marszu Żywych przez teren byłego obozu Auschwitz–Birkenau. 

— Dla młodych Żydów Polska jest krajem, w którym dokonał się Holokaust ich przodków. — Są też przeświadczeni, że Polacy brali w nim udział, bo taki obraz serwowany jest im w szkołach.

Obraz Polaków jako wspólników Hitlera   — został w ostatnich latach utrwalony w literaturze, kinie, mediach i całej światowej przestrzeni informacyjnej.

Książki Jerzego Kosińskiego („Malowany ptak”) czy Benjamina Wilkomirskiego  — („Urywki. Z dzieciństwa 1939–1948„)  — udowodniły, że Polacy zajęli właśnie taką postawę w czasie wojny.

Beletrystyka Kosińskiego i Wilkomirskiego, — której znajomość obowiązuje uczniów izraelskich szkół,   — traktowana jest niczym historyczne dokumenty.

Podobne stereotypy utrwaliło kino.

— Od czasów dokumentalnego filmu „Shoah” Claude’a Lanzmana — przy temacie Holokaustu   —  X muza pokazuje Polaków jako wspólników Hitlera.

Obraz ten utrwalają też historycy.

Głośnym echem w ostatnich latach odbiła się książka profesora Harvardu Daniela Jonaha Goldhagena   — „Gorliwi kaci Hitlera„, — która stała się nawet czymś w rodzaju biblii „w wersji dla początkujących”.

Chyba  to właśnie sprawiło, — że w światowej przestrzeni informacyjnej, — gdy mowa o żydowskiej Zagładzie, — w tle pojawia się obraz Polaków jako narodu czynnie w nią zaangażowanego.

Co gorsze coraz częściej powielany jest on w Polsce.

Wystarczy wspomnieć o głośnej książce Jana Tomasza Grossa — „Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka„,  — opisującej żydowski pogrom w Jedwabnem, jakiego mieli dopuścić się tamtejsi mieszkańcy.

Czytaj dalej

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, Holokaust, II Wojna Światowa, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, Niemcy, NIEMIECKI HITLERYZM, POLITYKA, Roszczenia wobec Polski, Roszczenia żydowskie, Zbrodnie niemieckie w Polsce, Zbrodnie żydowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.