Wszechwiedzące uszy Izraela

Pustynna baza podsłuchuje rozmowy świata

a48 1a-600x384 2https://www.google.com/maps/@31.30969,34.545206,3009m/data=! 3m 1!1e3?hl=en

Izraelska baza Urim na pustyni Negev to jedno z najważniejszych i najpotężniejszych   na  świecie miejsc zbierających informacje. — Do tej pory o podsłuchiwaniu tym nie mówiło się całkowicie.

Instalacja ta znajduje się tylko 30 km od więzienia Beersheba, gdzie przez krótki czas w czerwcu przetrzymywano uczestników wyprawy na flotylli.

Baza ta, ukryta do obecnej chwili, składa się z rzędów talerzy satelitarnych potajemnie przechwytujących rozmowy telefoniczne, emaile i inne przekazy komunikacyjne z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Azji.

Jej anteny monitorują transport morski i szpiegowałyby na statki pomocowe w dniach kiedy zostały przechwycone.

Silna pozycja Izraela na Bliskim Wschodzie często kojarzy się z jego siłami zbrojnymi, arsenałem broni nuklearnej czy też tajnymi działaniami (Mossad).

Ale równie ważny jest jego zbiór informacji wywiadowczych – monitorowanie rządów, organizacji międzynarodowych, firm zagranicznych, organizacji politycznych i osób prywatnych.

— Większość tego ma miejsce w bazie w Negev,   — kilka kilometrów na północ od kibucu Urim.

Nasze źródła bliskie izraelskiemu wywiadowi bardzo dobrze znają tę bazę.

Opisują linie talerzy satelitarnych różnych wymiarów, baraki i budynki operacyjne po obu stronach drogi (2333), która prowadzi do bazy.

— Placówkę   strzegą bramy o wysokim poziomie bezpieczeństwa, ogrodzenia i psy.

Jak można dowiedzieć się z Internetu,   — zdjęcia satelitarne bazy są bardzo wyraźne.   — Wprawne oko łatwo odkryje cechy bazy inwigilacji elektronicznej.

— Duże koło na gruntach rolnych   — pokazuje lokalizację rozpoznającej kierunek anteny (HF/DF) monitorującej transport morski.

Baza Urim powstała dziesiątki lat temu w celu monitorowania satelitów Intelsatu przekazujących międzynarodowe rozmowy telefoniczne.

Rozszerzyła się,  by objąć komunikację morską (Inmarsat),   — następnie szybko objęła nawet bardziej liczne satelity regionalne.

Jako taka,   — mówi specjalista wywiadu Duncan Capbell,

—   jest  „podobna do należącego do amerykańsko-brytyjskiego paktu satelity Echelon przechwytującej stacje naziemne”.

System Echelon to sieć stacji przechwytujących na całym świecie,

—  zorganizowany w roku 1996 przez USA, Kanadę, W. Brytanię, Australię i Nową Zelandię.

Telefony   satelitarne   używane przez statki pomocowe zmierzające do Gazy —  były łatwym celem dla tego hi-tech sprzętu.

Nasze źródła izraelskie opisywały w jaki sposób komputery „oprogramowane są, by wykrywały słowa i interesujące numery telefonów” z przechwytywanych rozmów telefonicznych, emaili itd.,

—  następnie przenoszonych do Unitu 8200 – siedziby izraelskiego wywiadu (sygnały), w mieście Herzliya, na północ od Tel Awiwu.   —  Tam są tłumaczone i przekazywane do innych agencji, łącznie z armią i Mossadem.

Unit 8200 wraz ze swoim odpowiednikiem – brytyjską Siedzibą Komunikacji Rządowej (GCHQ) i amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA),   —  są   mniej znane,   niż ich agencje wywiadu zagranicznego (MI6, CIA i Mossad).   —  Ale agencje ds. sygnałów są dużo większe.

Baza Urim śledzi wiele państw, przyjaciół i wrogów.

Były analityk w Unit 8200, —  pewna poborowa   —  powiedziała, że pracował na okrągło tłumacząc przechwycone rozmowy i emaile z angielskiego i francuskiego na hebrajski.

—  Była to „ciekawa” praca,   —  śledzenie rutynowej komunikacji w celu znalezienia prawdziwego skarbu.

Jej sekcja podsłuchiwała głównie

—  „rozmowy dyplomatyczne i inne sygnały międzynarodowe”.

Przeszukiwali również publiczne strony internetowe.

Baza Urim,   —  mówiły nasze źródła,   —  jest ośrodkiem sieci szpiegowskiej, która podsłuchuje podmorskie kable (zwłaszcza w M Śródziemnym łączące Izrael przez Sycylię z Europą)

—  oraz   posiada tajne punkty podsłuchowe w budynkach izraelskich ambasad zagranicą.

Unit 8200, który jest oficjalnie częścią izraelskiej armii,   —  ma również jednostki na terytoriach palestyńskich i używa odrzutowców Gulfstream wyposażonych jak samoloty wywiadowcze.

Z wyłączeniem satelitów telewizyjnych, —  większość satelitów w łuku rozciągającym się od Oceanu Indyjskiego do Atlantyku,   są prawdopodobnymi celami: —  europejskich, arabskich, rosyjskich i azjatyckich, —  jak również satelitów Intelsatu i Inmarsatu.

Zdjęcia bazy pokazują 30 anten podsłuchowych, czyniąc Urim jedną z największych na świecie baz szpiegowskich.

Jedyną porównywalną pod względem wielkości   —  jest amerykańska placówka w W Brytanii mieszcząca się w Menwith Hill, Yorkshire.

Inne stacje znane są od lat 1980.

Jest wielka baza amerykańska koło niemieckiego miasta Bad Aibling, następna amerykańska na wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim na płn-zach. od bazy lotniczej z pasem startowym pełnym bombowców B-52.

Główną brytyjską bazę w Mornwenstow (Cornwall), można zauważyć z powodu jej 20 anten podsłuchujących powyżej urwiska.

Francja ma własną sieć, znaną pn. Frenchelon, podległą Głównej Dyrekcji Bezpieczeństwa Zewnętrznego (DGSE),   —  która posiada kilka baz we Francji i na jej zagranicznych terytoriach.

Ale w przeciwieństwie do tych,   —  izraelska placówka szpiegowska w Urim przez dziesięciolecia pozostawała nie wykryta.

Nicky Hager

Tłumaczenie Ola Gordon

http://www.nickyhager.info/israel%E2%80%99s-omniscient-ears/

Za; http://wolna-polska.pl/wiadomosci/wszechwiedzace-uszy-izraela-2015-06

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Francja, IZRAEL, MEDIA - INTERNET INFORMATYKA, POLITYKA, USA, Wlk. Brytania, WYWIAD. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.