Cichociemni :„Wywalcz Jej wolność lub zgiń!” | + film o Cichociemnych „Tobie Ojczyzno” !

Cichociemni_arch.IPNZdjęcie: arch. IPN

Cichociemni to elita Wojska Polskiego. Elita poświęcenia dla Ojczyzny. Elita odwagi i bohaterstwa. —  Elita Sił Zbrojnych RP, działających w skrajnie trudnych warunkach konspiracji i partyzantki na terenach kontrolowanych przez wroga.

Obelisk w Dębowcu upamiętniający pierwszy zrzut_ wikimedia.org 2Obelisk w Dębowcu upamiętniający pierwszy zrzut_/wikimedia.org 2

Mieli wybór. Mogli z dumą i godnością służyć w liniowych jednostkach odbudowanego na Zachodzie Wojska Polskiego – na froncie regularnej wojny. Mogli walczyć w mundurach. Na wypadek niewoli – podlegać ochronie według praw wojny jako jeńcy alianckich jednostek.

Mogli zaznać smaku zwycięstwa, kiedy polskie jednostki walczyły ramię w ramię z Brytyjczykami i Amerykanami przy wyzwalaniu Włoch, Francji, Belgii czy Holandii. Mogli liczyć na to, że po znoju bitwy będą ich czekać chwile wytchnienia na zapleczu frontu.

Wielu z nich mogło kontynuować pracę w sztabach i dowództwach jednostek, gładko pnąc się po szczeblach awansu.

Jednak nie zamierzali się poddawać. — Spora część naszych rodaków przedostała się do Anglii, która przyjęła ich z otwartymi ramionami, bowiem jej przywódcy planowali walczyć z Hitlerem do samego końca. Ich lub jego.

Projekt przerzutu polskich żołnierzy do okupowanego kraju zrodził się jeszcze we Francji.

— Jego pomysłodawcami byli kapitanowie: Jan Górski oraz Maciej Kalenkiewicz.

Planowano stworzyć specjalne ośrodki wyszkolenia desantowego, w których miano uczyć dywersji, skoków ze spadochronem oraz wielu innych przydatnych umiejętności w walce z wrogiem.

Po konsultacjach, generał Władysław Sikorski wydał decyzję dotyczącą sformowania polskiej jednostki spadochronowej, która miała skakać nad okupowana Polską.

Najbardziej znani z Cichociemnych:

  • Jan Piwnik „Ponury”,
  • Hieronim Dekutowski „Zapora”,
  • Leopold Okulicki „Nedźwiadek”,
  • Stefan Bałuk „Starba”,
  • Elżbieta Zawadzka „Zoya”, jedyna kobieta wśród cichociemnych,
  • Adam Borys „Pług”, dowódca „Parasola” w Powstaniu Warszawskim,
  • Eugeniusz Kaszyński „Nurt”.

Dewiza   — „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”   — wzięła się stąd, że w świetlicy w Audley End, ktoś napisał na wiszącej na ścianie mapie Polski takie oto zdanie:

„Wywalcz Jej wolność lub zgiń”

Przedostawali się do Polski najkrótszą drogą, aby wywalczyć jej niepodległość.

Spadkobiercą cichociemnych jest polska Jednostka Wojskowa „Grom”, sformowana 13 lipca 1990 roku”.

Poniżej film o „Cichociemnych przygotowany przez portal Nowa Strategia:

„Wywalcz Jej wolność lub zgiń”

NowaStrategia

Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, spadochroniarze AK, którzy w czasie II wojny światowej, zrzucani byli na spadochronach do Polski, w celu walki z niemieckim okupantem oraz do organizowania ruchu oporu w kraju. Na kurs spośród ochotników wytypowano 2213 kandydatów, zdołało go ukończyć 605. Do okupowanej Polski przerzucono 316 osób. Motto Cichociemnych: Tobie Ojczyzno !

Cichociemni („the Silent-Dark Ones” or „The Unseen and Silent”) were elite special-operations paratroops of the Polish Home Army, created in Great Britain during World War II to operate in occupied Poland. / Opublikowany 20.09.2013

FANPAGE: http://www.facebook.com/nowastrategia
—————————————-­———–

Głównym motywem muzycznym jest utwór Dark Harbor, którego autorem jest Two Steps From Hell (Thomas Bergersen / Nick Phoenix). Utwór pochodzi z albumu Power of Darkness.

Strona www autora: http://www.twostepsfromhell.com
Facebook: https://www.facebook.com/twostepsfrom…

———-

Main music theme is Dark Harbor by Two Steps From Hell (Thomas Bergersen / Nick Phoenix). Song came form album Power of Darkness.

Author website: http://www.twostepsfromhell.com
Author facebook: https://www.facebook.com/twostepsfrom…

——–

Fotografie zawarte w filmie pochodzą głównie ze zbiorów on-line Narodowego Archiwum Cyfrowego – http://www.audiovis.nac.gov.pl/

***

Opr. emjot

Źródła:

Dr Maciej Korkuć, IPN Kraków: Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/mysl/152235,wywalcz-jej-wolnosc-lub-zgin.html

„Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!”/ http://www.zapisanewkronikach.pl/2014/03/wywalcz-polsce-wolnosc-lub-zgin.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii "CICHOCIEMNI", HISTORIA POLSKI, II Wojna Światowa, NARODOWE SIŁY ZBROJNE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.