Stanisław Srokowski oskarża PiS o przekręt w sprawie kresowego ludobójstwa

 f822b27e9466f7a8b2ab690e0a41ca8fStanisław Srokowski, srokowski.art.pl

Ocaleniec  z kresowego ludobójstwa,  —  autor licznych powieści osadzonych w kresowym kontekście,  z których jedna stała się podstawą dla filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego  —  Stanisław Srokowski

— ostro  skrytykował projekt ustawy o „Dniu Męczeństwa Kresowian” złożony dziś do laski marszałkowskiej przez Prawo i Sprawiedliwość.

W liście otwartym Srokowski pisze o „sprawie bardzo poważnej” i „przekręcie”   — jakiego usiłują się dopuścić parlamentarzyści PiS.

„Wielkimi   literami   poseł   PiS-u,  Michał Dworczyk, — powiadamia fora internetowe,  

— że przygotował projekt ustawy,   — uznającej 11 lipca — jako Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Cieszymy się, że PiS pamięta o Kresowiakach,   — ale nie zgadzamy się, jako środowiska kresowe,   — na fałszowanie historii”

—  pisze Srokowski.

Ocenia,   — że projekt PiS jest „karłowaty” i „fałszywy”,   — jest według niego takim samym „potworkiem językowym”

— jak uchwała rocznicowa przeforsowana przez Platofrmę Obywatelską, w której zbrodnie OUN-UPA określono jako „zbrodnię o znamionach ludobójstwa”.

Jak zaznacza pisarz 

 „Znowu nie pokazuje całej prawdy.   — Kresowianie bardzo liczą na rzeczową i konkretną nazwę tego projektu.

Od lat chcemy uchwały,   — a jeszcze lepiej, ustawy,   — która będzie mówiła,

— że dzień 11 Lipca jest Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię.

Chcemy prawdy!   — Bo ten projekt znowu zakłamuje rzeczywistość”.

Srokowski podkreśla,   — że to właśnie te organizacje odpowiadają za ludobójstwo, którego apogeum przypadło na 11 lipca 1943 r.,

— właśnie rocznicę tego dnia PiS postuluje w projekcie „Dniem Męczeństwa Kresowian”.

„Poseł   Michał   Dworczyk   ilustruje   swoją   inicjatywę   złotą   myślą:  — „Naród, który siebie nie szanuje,   — nie będzie szanowany przez innych”.

— Panie pośle,   — naród polski siebie szanuje i chce być szanowany przez inne narody.

Ale także przez własne władze.   — I na kłamstwa się nie godzi”

  — pisze Srokowski dodając 

„W pokrętnym uzasadnieniu projektu zamazuje się odpowiedzialność band OUN i UPA.

— Komu zależy na oszustwie?   — Posłowi Dworczykowi,   — czy silnej grupie agentów wpływu, którzy znowu pragną zakłamać historyczne fakty”.

Pisarz wzywa obywateli do wywierania presji na posłach w swoich okręgach wyborczych na rzecz odkłamania tekstu projektu ustawy.

——————————————————————

kresy.pl

Środa, 10 lutego 2016

Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fstanislaw-srokowski-oskarza-pis-o-przekret-w-sprawie-kresowego-ludobojstwa

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, Roszczenia wobec Polski, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.