3,3 miliona podpisów przeciwko korporacyjnej niewoli

Open_the_Door_to_Transparency-_-StopTTIP_-_15543248792Aktywiści ruchu Stop TTIP / wikipedia commons

Aktywiści sojuszu Stop TTIP przekazali na ręce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego największą w historii UE liczbę podpisów.

— Ugrupowanie to organizuje opór społeczny przeciwko transatlantyckiej umowie o wolnym handlu,   — forsowanej przez międzynarodowy kapitał.

W poniedziałek przedstawiciele Stop TTIP spotkali się z Martinem Schulzem — aby przekazać mu imponującą liczbę sygnatur.

Ich   koalicja   skupia   już   ponad   500   organizacji   we wszystkich państwach UE. — Jeszcze nigdy żaden plan europejskich dygnitarzy nie wzbudził tak potężnego buntu społecznego.

– Ten wielki sukces wyraźnie pokazuje,   — jak silny jest opór wobec TTIP i CETA  —  (podobnej umowy handlowej UE z Kanadą – przyp. red.)

– powiedział rzecznik Stop TTIP Karl Baer.

Za   przełomowy   można   uznać  sam fakt,   — że wysoki rangą urzędnik unijny spotkał się z przedstawicielami strony społecznej, gdyż dotychczas europejska elita faktycznie ignorowała uwagi zgłaszane przez aktywistów.

— W ubiegłym roku nie pozwolono im przemawiać w Parlamencie Europejskim, a negocjacje pomiędzy UE a USA zostały utajnione, co ewidentnie narusza obywatelskie prawo do kontroli poczynań władzy.

Nie brakuje jednak głosów,   — że spotkanie z Schulzem nie przyniesie żadnych   znaczących   zmian,   jeśli  chodzi o arogancję i alienację brukselskiej oligarchii.

– Zebranie ponad 3 milionów podpisów to na prawdę imponujący wynik,  —  ale mam obawy, że Komisja Europejska zlekceważy te głosy

– do tej pory nie wykazywała się bowiem zbytnim przywiązaniem do głosu obywateli i obywatelek UE.

Ważne jest natomiast, że coraz więcej osób w Polsce zaczyna dostrzegać zagrożenia związane z tym porozumieniem

– ocenia Jakub Grzegorczyk z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”,   — który wspiera działania koalicji Stop TTIP w Polsce.

Umowa TTIP to najnowsza próba ograniczenia demokracji i zapewnienia wszechwładzy wielkich korporacji nad europejskimi państwami.

Projekt zakłada zniesienie wszelkich barier celnych ale również innych przepisów i norm,   — które zapewniają bezpieczeństwo obywatelom i krępują tym samym możliwość maksymalizacji zysku.

Twórcy pomysłu chcą m.in. ujednolicenia standardów jakości żywności po obu stronach Atlantyku,   — co może się przełożyć na dopuszczenie zakazanych dotąd substancji spożywczych w Europie.

Aktywiści zwracają też szczególną uwagę na propozycję utworzenia ponadnarodowych trybunałów arbitrażowych (ISDS), — które mają być organami rozstrzygającymi spory na linii inwestor-państwo.

W praktyce służyć one będą jako instrument do wywierania nacisku na państwa,   — aby te wprowadzały korzystne na biznesu zmiany administracyjno-prawne oraz powstrzymywały się od wdrażania jakichkolwiek prospołecznych rozwiązań, które oznaczałyby uszczuplenie dochodów biznesu.

———————————————————

10 listopada 2015

Za; http://strajk.eu/33-miliona-podpisow-przeciwko-korporacyjnej-niewoli/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii CETA - TTIP, FINANSE GOSPODARKA, FINANSJERA ŚWIATOWA, III RP, POLITYKA, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, UNIA EUROPEJSKA, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.