„Die Welt”: Niemcy, nie mamy prawa krytykować Polski!

merkel_traurig_und_nachdenkend-684x310———————————————————————————————————————————————————–

— „Niemcy mają złe doświadczenie z patriotycznym zapałem.   — Nie daje im to jednak prawa do spoglądania z pogardą na uzasadnioną dumę innych krajów”

—  pisze na łamach „Die Welt” Dirk Schümer,   — korespondent tej gazety od spraw europejskich.

— „Z nacjonalizmami jest jak z cholesterolem — jest dobry i jest szkodliwy.   —  Niektóre  narody nauczyły się pozytywnego nacjonalizmu poprzez tragizm swoich dziejów […].

Konfrontujemy się z historią nędzy, emigracji, ciemiężenia — oraz z płomienną miłością do ojczyzny.  

— Narodu Polaków najprawdopodobniej nie byłoby między dwoma wielkimi mocarstwami, —  gdyby nie gotów do poświęceń i płomienny patriotyzm,   — który wyrasta przede wszystkim z katolickiej pobożności i miłości do romantycznych opowiadań”

—  pisze autor.

— „My  Niemcy, [przez długi czas] uprzywilejowani przez łagodną władzę  zwierzchnią i rynek europejski,   — nie   powinniśmy   spoglądać z pogardą na naszych sąsiadów, którzy po setkach lat uciemiężenia znowu przez jedną generację   — mają własne państwo,   — a teraz mają szybko oddać swoją suwerenność Unii Europejskiej”

—  dodaje Schümer.

Autor pisze dalej o innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które są niechętnie imigrantom:

— „Gdy Niemcy ze względu na swoją specyficzną historię otwierają własne granice dla milionów imigrantów,   — także po to, — by oczyścić obraz swojego narodu,

— to dla takiego narodu jak Węgrzy,  —  z genetycznym właściwie strachem przed obcym panowaniem ze strony Turków, Niemców i Rosjan, —  jest to realne zagrożenie”.

„Inne narody, jak Rumuni czy Bułgarzy,   — stracili już wiele setek tysięcy dobrze wykształconych obywateli na rzecz bogatszych krajów, jak Niemcy.

— Teraz chcą zatroszczyć się najpierw o swój dobrostan — i nie widzą żadnego sensu w bezgranicznej imigracji”

  — dodaje.

Odwołując się jeszcze do przykładów Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, także niechętnych wielkim falom imigrantów, puentuje:

— „Gdy my, Niemcy, mieszamy z błotem taką mentalność nacjonalizmu jako ideologiczny recykling śmieci historii,   — to dla naszych sąsiadów jest to nic innego, jak tylko arogancki niemiecki nacjonalizm w nowej szacie”.

Można skomentować to krótko: Brawo! Oto głos rozsądnego Niemca.

***

hk
30.12.2015,
Za; http://www.fronda.pl/a/welt-niemcy-nie-mamy-prawa-krytykowac-polski,63120.html
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA EUROPY, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, ISIS, ISLAM, MEDIA - INTERNET INFORMATYKA, Niemcy, POLITYKA, POLSKA, Roszczenia niemieckie, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, UNIA EUROPEJSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.