Robert Winnicki pyta rząd PiS-u: z czego Ukraina odda nam 4 mld złotych? |POLECAM!

54c6fd610d73c3ee9f2aff51066b14a5Robert Winnicki

W złożonej interpelacji poselskiej Robert Winnicki pyta rząd PiS-u, — na jakich warunkach Ukrainie udzielono „pożyczki” wysokości 4 miliardów złotych.

— Prezes Ruchu Narodowego zapytał również o obecność flag Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w bezpośrednim otoczeniu prezydenta Dudy.

Interpelacja nr 238   — „w sprawie warunków udzielenia kredytu Ukrainie w wysokości 4 miliardów złotych oraz wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w dniach 14-15 grudnia 2015 r. w Kijowie”   — została skierowana do ministra spraw zagranicznych oraz ministra finansów.

„Ukraińskie media, a w ślad za nimi media polskie, — informują o otworzeniu   linii  kredytowej przez władze Rzeczypospolitej dla Ukrainy, — co jest jednym z efektów wizyty prezydenta Dudy w Kijowie.

Łącznie Polska udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 4 miliardów złotych”

—  czytamy na stronach sejmowych.

W związku z tym Winnicki skierował do ministrów następujące pytania:

1) Jakie warunki postawiono rządowi Ukrainy w ramach udzielenia pożyczki?

2) Czy   rząd   sprawdził uprzednio zdolności Ukrainy do spłaty kredytu – szczególnie w kontekście odmowy spłaty długu przez Ukrainę wobec Federacji Rosyjskiej o wysokości ponad 3,582 mld dolarów?

3) Jakie gwarancje uzyskał rząd Rzeczypospolitej ze strony ukraińskiej, iż kredyt zostanie spłacony?

4) Jakie będzie źródło sfinansowania kredytu?

5) Czy   udzielenie   kredytu uzależniono od położenia polskiej mniejszości narodowej, w tym wspólnoty rzymskich katolików na Ukrainie?  — Czy uwarunkowano pożyczkę konkretnymi posunięciami strony ukraińskiej w kierunku potępienia zbrodni ukraińskich nacjonalistów i upamiętnienia ich ofiar?

6) Czy Ukraina zobowiązała się do spożytkowania kredytu poprzez zawieranie umów z podmiotami z polskim kapitałem?

Ostatnie pytania dotyczyły obecności czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w najbliższym otoczeniu prezydenta Dudy podczas wizyty w Kijowie:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy przywitali polskiego prezydenta w Kijowie flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

7) Kto personalnie odpowiada za dopuszczenie do sytuacji, — podczas której prezydent Andrzej Duda składał hołd ofiarom zamieszek na Majdanie w towarzystwie czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (dalej: OUN)

— i   czy   resort  spraw zagranicznych będzie się zwracał o wyciągnięcie z tego faktu konsekwencji służbowych do Kancelarii Prezydenta?

8) Czy stronie ukraińskiej zgłaszano,   — iż polska strona uważa za gest wysoce nieprzyjazny obecność flag OUN w bezpośrednim otoczeniu polskiej delegacji z Prezydentem RP na czele?

Interpelacja wpłynęła 21 grudnia.

Ministerstwa mają 21 dni na udzielenie odpowiedzi.

sejm.gov.pl / Kresy.pl
Piątek, 01 stycznia 2016
Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/robert-winnicki-pyta-rzad-pis-u-z-czego-ukraina-odda-nam-4-mld-zlotych
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii AFERY PRAWA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, Bieda, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Ruchy Narodowo-Radykalne, Sejm, Ukraina. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.