Polska i Węgry zablokowały unijne rozporządzenie ws. międzynarodowych związków partnerskich

 a3edefe2c36220740dc5597144efae0fFot. ultrasliberi.hu

Polski rząd razem z węgierskim   —  zawetowały unijne rozporządzenie, które ma m.in. regulować sprawy majątkowe międzynarodowych małżeństw,

— a także związków partnerskich – w tym jednopłciowych.

Jest to pierwsze weto nowego rządu w UE.

Obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro do końca próbował wynegocjować zgodę na przyjęcie rozporządzenia dotyczącego tylko i wyłącznie małżeństw.

Polski rząd był gotowy zaakceptować dokument pod warunkiem zagwarantowania polskim sądom możliwości niestosowania przepisów rozporządzenia do małżeństw homoseksualnych.   — Propozycja kompromisu została jednak odrzucona.

Było to stanowisko zbliżone do zajmowanego przez poprzednie władze.

Jak ujawniono wcześniej,   — rząd PO-PSL poprosił, — by nie poddawać tej kwestii pod głosowaniem przed wyborami parlamentarnymi

– z obawy przed możliwymi konsekwencjami politycznymi.

Zdecydowanie oponowały przeciwko temu kraje radykalnie walczące o pełne równouprawnienie związków homoseksualnych z małżeństwami, — głównie Szwecja i Holandia.

Korespondentka radia RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon uważa,

— że weto polskiego rządu uderzy w polskie małżeństwa — oraz tzw. związki partnerskie,   — które wyjechały do UE,   — które nie skorzystają z uproszczonych   procedur   dotyczących   dziedziczenia,   czy podziału majątku.

Jednak polscy dyplomaci tłumaczyli,   — że Polska nie mogła się zgodzić na przyjęcie rozporządzeń o małżeństwach i związkach partnerskich,

— gdyż istnieje obawa,   — że byłby to precedens i wymuszenie na naszym kraju legalizacji związków partnerskich tzw. tylnymi drzwiami.

Uwagi na ten temat podnoszone były również w Polsce.

Większość krajów UE,   — przede wszystkim Niemcy, Francja, Holandia, Szwecja   i   Austria   — zapowiedziały, że i tak przyjmą rozporządzenia.

—————————————————
Rmf24.pl / Kresy.pl
Czwartek, 03 grudnia 2015
Za; http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/polska-i-wegry-zablokowaly-unijne-rozporzadzenie-ws-miedzynarodowych-zwiazkow-partnerskich
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, GRUPA WYSZEHRADZKA, HOMOSEKSUALIZM-FEMINIZM-ABORCJA, III RP, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, UNIA EUROPEJSKA, Węgry. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.