Wstawiennictwo generała Andersa za Ukraińcami z”SS Galizien”

Huta Pieniacka – największa zbrodnia na wsi polskiej

28 lutego 1944 roku dwa bataliony 4. pułku SS-Freiwilligen-Division „Galizien” złożone z ukraińskich ochotników służących pod niemiecką komendą dokonały masakry ludności polskiej we wsi Huta Pieniacka położonej w powiecie brodzkim na Tarnopolszczyźnie. — Była to zemsta za ostrzelanie kilka dni wcześniej przez samoobronę wsi esesowskiego patrolu wziętego za bojówkę UPA i zabicie co najmniej dwóch żołnierzy – Ołeksy Bobaka i Romana Andrijczuka. / http://65-lat-temu.salon24.pl/86796,huta-pieniacka-najwieksza-zbrodnia-na-wsi-polskiej

Marlin Czarny

”W 2001 roku opinię publiczną nie tylko w Polsce poruszył film dokumentalny BBC autorstwa Juliana Hendy’ego, opowiadający o licznych zbrodniach dokonanych przez SS-Galizien na Polakach, Żydach i Słowakach.

Hendy wskazywał, że w Wielkiej Brytanii jako szanowani obywatele żyją esesowscy weterani tej dywizji.

Dostali się tam dzięki wstawiennictwu generała Andersa, który zgodnie z prawdą zaświadczył, że byli oni obywatelami polskimi i nie podlegają jurysdykcji sowieckiej. O zbrodniach SS-Galizien niewiele wówczas wiedziano.”

IPN prowadzi śledztwo ws. mordu w Hucie Pieniackiej

Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że jego krakowski oddział prowadzi śledztwo w sprawie nazistowskiej zbrodni zabójstwa mieszkańców Huty Pieniackiej, dokonanego przez członków Dywizji SS „Galizien” 28 lutego 1944 r. Dotąd ustalono dane blisko połowy zabitych. / http://www.wprost.pl/ar/154803/IPN-prowadzi-sledztwo-ws-mordu-w-Hucie-Pieniackiej/

Przesłany 27 gru 2011

źródła
http://www.wprost.pl/ar/154803/IPN-pr…

http://65-lat-temu.salon24.pl/86796,h…

Ten wpis został opublikowany w kategorii ARMIA ANDERSA, HISTORIA EUROPY, HISTORIA POLSKI, II Wojna Światowa, Miejsca Męczeństwa Polaków, SS Galizien. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.