Nowa kolosalna dotacja dla Świątyni Opatrzności?

swiatynia2Od kilku lat Sejm i rząd finansują Świątynię Opatrzności pod pretekstem budowy Muzeum Jana Pawła II

Kolejne miliony z kieszeni podatników może otrzymać Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie.   — Posłanka Platformy Obywatelskiej, Izabela Mrzygłocka, w imieniu klubu parlamentarnego tej partii złożyła wniosek o przeznaczenie 16 milionów złotych na budowę Muzeum Jana Pawła II, które powstaje w Świątyni Opatrzności w Warszawie.

Pieniądze te miałyby pochodzić z budżetu państwa, z wydatków przewidzianych na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Posłanka PO wnioskuje o ujęcie ich jako rezerwy celowej pod nazwą „środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej”.

W tym roku finansowanie tej inwestycji pieniędzmi podatników wywołał oburzenie wielu komentatorów i obywateli.

W lutym wyszło na jaw, że Ministerstwo Kultury – rozdzielając 20 milionów złotych na poprawę infrastruktury kulturalnej wśród 73 instytucji – aż jedną trzecią wszystkich środków – 6 mln zł – przekazało na muzeum w świątyni.

Beneficjantem tamtej dotacji była bezpośrednio archidiecezja warszawska.

— I nie tylko tej: w sumie od 2008 r. Ministerstwo Kultury przekazało na budowę muzeum w Świątyni Opatrzności już 44 mln złotych.

Świątynia Opatrzności Bożej obficie finansowana z budżetu państwa

Pieniądze budżetowe na Świątynię Opatrzności w milionach złotych

W 2006 roku Sejm przeznaczył na budowę Świątyni 20 mln zł.  — Zabrakło jednak podstawy prawnej i pieniądze nie zostały przekazane Kościołowi.

W 2007 roku Sejm, przyjął senacką poprawkę do budżetu na 2007 rok, przesuwając na świątynię 40 mln zł   —  z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

— Również ta dotacja z przyczyn formalnych nie została wykorzystana.

W późniejszych latach Ministerstwo Kultury przekazywało Kościołowi dotacje na budowę Muzeum Jana Pawła II pod kopułą świątyni.

  • Było to: 30 mln zł w 2008 r.;
  • 4 mln zł – w 2012;
  • 4 mln zł – w 2013
  • i 6 mln zł w 2014 r.
  • Wiosną 2014 roku w trybie odwoławczym ministerstwo przyznało na budowę muzeum kolejne 0,2 mln zł.

Prokuratura umarza śledztwo

Tegoroczną dotację 6 mln zł zakwestionowała Najwyższa Izbę Kontroli, która uznała,  — że finansowanie budowy świątyni z państwowych pieniędzy jest niezgodne z prawem.

Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie, ale wkrótce je umorzyła, podkreślając, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na

—  „przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski”.

Obywatelski protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności z pieniędzy na kulturę

W sobotę 20 grudnia o 14.00 przed Sejmem odbędzie się protest przeciwko kolejnym milionom z pieniędzy podatników przeznaczanym na Świątynię Opatrzności Bożej.  — Protest ma swoją stronę na Facebooku, na której opublikowano następujące oświadczenie:

Sprzeciwiamy się finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kluby PO i PSL zgłosiły poprawki do budżetu, z których każda oznacza 16 milionów na muzeum, które stanowi integralną całość z budynkiem świątyni — (jak stwierdziła izba skarbowa zwalniając z podatku VAT Centrum Opatrzności zarządzające całym kompleksem).

Używanie przez Kościół katolicki i polityków postaci Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego do tego, żeby finansować niezgodnie z polskim prawem budynek o charakterze sakralnym budzi nasz głęboki sprzeciw.

Protest ma charakter obywatelski i nie ma związków z żadną partią polityczną.

Jesteśmy zaangażowanymi obywatelami, którzy uważają, że te nieliczne pieniądze jakie wydawane są przez państwo polskie na kulturę powinny być przeznaczone na inny cel, — a nie wspomaganie budowy świątyni, której nie chcą sami wierni.

Protest został zgłoszony zgodnie z obowiązującym prawem do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.  — Zgłaszającym i przewodniczącym zgromadzenia jest Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny Liberté!

Źródła: 1, 2
czwartek, 18 grudnia 2014, free.mind
Za; http://kkpp.blox.pl/2014/12/Nowa-kolosalna-dotacja-dla-Swiatyni-Opatrznosci.html
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, III RP, KOŚCIÓŁ KATOLICKI W POLSCE, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POlska w likwidacji. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.