W Polsce powstała pierwsza na świecie elektrownia wiatrowa… bez wiatraków!!! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

W miejscowości Kodeń powstała pierwsza na świecie pionowa elektrownia wiatrowa, która jest cicha, bezpieczna i wydajna,  — a co najważniejsze, nie wytwarza groźnych dla środowiska infradźwięków.

Pionowa elektrownia wiatrowa (2) fot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewiczfot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewicz

Elektrownia wiatrowa bez wiatraków została wynaleziona i opatentowana przez Waldemara Piskorza.  — Inwestycja jest realizowana przez gminę Kodeń. Udziały w inwestycji ma też kilku prywatnych udziałowców.

Elektrownia ma być środkiem promocyjnym dla gminy. Jest też perspektywicznym projektem, twórcy planują bowiem sprzedaż tej technologii w kraju i za granicą.

Konstrukcję pionowej elektrowni wiatrowej tworzy 30 metrowa wieża składająca się z trzech kolumn z turbinami wiatrowymi o łącznej mocy 0,5 MW.

Pionowa turbina wiatrowa jest znacznie efektywniejsza od klasycznych wiatraków, ponieważ   pracuje   przy   małej   sile   wiatru   i niezależnie od jego kierunku.

Elektrownia pracuje cicho —  nie powoduje drgań, a co najważniejsze nie wytwarza   groźnych    dla   środowiska   infradźwięków.

[I przede wszystkim nie stanowi zagrożenia dla przelotu ptaków i nie zohydza krajobrazu!!!  – Niemcom za ichne wiatraki dziękujemy!!! –  emjot]

Pionowa turbina w Kodniu jest pierwszą elektrownią wiatrową tego typu na świecie.

Pionowa elektrownia wiatrowa (5) fot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewicz

Pionowa elektrownia wiatrowa (1) fot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewicz

Pionowa elektrownia wiatrowa (2) fot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewicz

Pionowa elektrownia wiatrowa (3) fot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewicz

Pionowa elektrownia wiatrowa (4) fot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewicz

fot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewicz
źródło: PAP/EPA
autor tekstu: TL
źródło: forsal.pl
14 września 2014
Za; http://forsal.pl/galerie/821439,zdjecie,1,w-polsce-powstala-pierwsza-na-swiecie-elektrownia-wiatrowa-bez-wiatrakow-zdjecia.html
Ten wpis został opublikowany w kategorii Farmy wiatrowe, NAUKA, POLSKA, ŚRODOWISKO NATURALNE - EKOLOGIA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.