USA zbierają dane biometryczne o całej ludności planety

aW niedalekiej przyszłości, wszystkie zebrane przez Amerykanów i ich sojuszników informacje biometryczne będą dostarczane do jednej wirtualnej chmury.

Tak więc, za pomocą zwykłego smartfonu żołnierz USA lub agent CIA będą mogli zidentyfikować osobę w dowolnym miejscu na świecie.

Dane  biometryczne –  to  dane  skanowania  twarzy  (rysy  twarzy  i zdjęcie tę- czówki), odciski palców, a czasami DNA.  Skanowania biometryczne przepro- wadza się na lotniskach,  w  ambasadach,  przy otrzymywaniu paszportu, itp.

Ponadto, wojsko USA aktywnie wykorzystuje skanery biometryczne do tworze nia baz danych mieszkańców okupowanych krajów. W szczególności, USA po- siada informacje biometryczne milionów Afgańczyków i Irakijczyków.

W ramach nowego programu Defense Cross-Domain Analytical Capability, wy wiad  wojskowy  zamierza  rozpracować bezpieczną bazę danych w wirtualnej chmurze, która będzie obejmować przechowywanie danych biometrycznych.

Ostatecznie wojsko chce  dostać zestaw systemów, które zbierają dane biome-tryczne, zapisują je do zdalnego serwera, a następnie pozwalają nam zidenty- fikować,  na przykład,  terrorystę lub handlarza bronią,  w dowolnym miejscu na świecie: od afrykańskiej pustyni po modną europejską restaurację.

Pentagon  w przyszłym roku  planuje stworzyć bazę danych biometrycznych w chmurze.

Obecnie  opracowywane  są mobilne skanery na podstawie konwencjonalnych smartfonów.

Pozostaje otwarte pytanie:

czy możliwe jest, aby dodać do tradycyjnego prywatnego smartfonu  nieu- dokumentowaną funkcję bioskanera?

To pozwoli na zbieranie danych biometrycznych, nawet bez wiedzy właścicie- la,  przecież wielu ludzi robi sobie zdjęcia smartfonem,  który jest podłączony do Internetu.

W  tej  chwili  większość  danych biometrycznych pobranych przez wojsko jest przechowywana lokalnie – bezpośrednio w strefie walk.

To pozwala na identyfikację Taliba,  który  stara  się uzyskać stanowisko w af- gańskiej armii na sfałszowanych dokumentach, ale nie pozwala na identyfika cję Taliba,  złapanego  na przykład za drobne wykroczenie w Pakistanie, a na- wet Stanach Zjednoczonych.

Nowy  program  będzie  przechowywał  dane  w chmurze, czyli wszystkie dane biometryczne  będą  połączone  i  będą  dostępne zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Jednocześnie opracowywane są odpowiednie urządzenia mobilne, w szczegól ności  na  zlecenie przez  Pentagon  firma  AOptix  rozpracowuje  technologię, która umożliwia  korzystanie z smartfonów jako identyfikatora biometryczne go.

Ponadto,  istnieje  kilka  egzotycznych  programów,  takich  jak  identyfikacja osób po zapachu i stylu chodu.

Wszystkie te  systemy  mają być  małe, ponieważ wielkogabarytowe 1,5-2,5 kg bioskanery są niewygodne do pracy operacyjnej.

Mimo  obaw  o  bezpieczeństwo tak ważnej bazy danych w wirtualnej chmurze przed atakami hakerów i uzasadnionych obaw o prywatność życia osobistego, Pentagon zamierza doprowadzić projekt do pomyślnego zakończenia.

W  sierpniu 2014 r.  ogromna  ilość  danych  biometrycznych  zebranych przez wojsko zacznie wpływać do serwera chmury.

Najprawdopodobniej  za  kilka lat USA będzie mieć dane biometryczne znacz- nej części ludności świata, zwłaszcza z krajów odwiedzanych przez amerykań skich żołnierzy, a także ludzi, którzy przekraczali granicę swojego kraju i byli poddawani skanowaniu biometrycznemu.

Możliwe jest, że amerykańskie agencje wywiadowcze są w stanie uzyskać dane i z paszportów biometrycznych innych krajów.

Stworzenie  tak  olbrzymiej  bazy  danych,  dostępnej  z  dowolnego miejsca na świecie, zwiększy skuteczność działań specjalnych prowadzonych przez ame- rykańskich agentów wywiadu i wojska amerykańskie.

Ponadto,  baza  danych może służyć jako podstawa dla badań socjologicznych i innych na dużą skalę, jak również eksperymentów.

W ogóle to staje się oczywiste, że w najbliższej przyszłości, ukryć się  na  świe- cie będzie bardzo trudno, nawet dla tych, którzy mogą zmienić wygląd, doku- menty, styl życia i region zamieszkania.

———————————–

Tłum. z j. ros. Olga Ka

http://svodka.net/sobitiya/sobitiya/712528
Źródło:http://3rm.info/36609-ssha-sobirayut-biometricheskie-dannye-o-vsem-naselenii-planety.html
Maj 16, 2014
Za; http://wolna-polska.pl/wiadomosci/usa-uzbieraja-dane-biometryczne-calej-ludnosci-planety-2014-05
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA WSPÓLCZESNA, MEDIA - INTERNET INFORMATYKA, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, POLITYKA, TOTALITARYZM, USA, WYWIAD. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.