8 maja A.D. 2014 – mija 760. rocznica prawykonania hymnu Gaude Mater Polonia

UROCZYSTOŚĆ ŚW. STANISŁAWA, BISKUPA I MĘCZENNIKA, GŁÓWNEGO PATRONA POLSKI

8 maja 1254 r. w Krakowie na uroczystości z okazji kanonizacji biskupa Stanisława ze Szczepanowa po raz pierwszy wykonano hymn Gaude Mater Polonia (Ciesz się, Matko Polsko) jako część nieszporną rymowanego oficjum Historia glorisissimi Stanislai. Autorem hymnu jest Wincenty z Kielczy (Śląsk Opolski).

Przypomnijmy, że Gaude Mater Polonia jest średniowieczną, polską pieśnią hymniczną napisaną w 1253 r. w języku łacińskim na melodię chorału gregoriańskiego O salutaris Hostia (O, zbawcza Hostio). Najstarszy zapis hymnu zachował się w Antyfonarzu kieleckim z 1372 r.

Pieśń tę śpiewało rycerstwo polskie po odniesionym zwycięstwie. Później towarzyszyła ona uroczystościom narodowym. Pierwsza zwrotka, w czterogłosowym opracowaniu Teofila Klonowskiego, jest obecnie śpiewana w czasie inauguracji roku akademickiego, zamiennie z pieśnią Gaudeamus igitur. Najczęściej śpiewa się zwrotki pierwszą i dziesiątą (Ergo felix Cracovia…).

Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA POLSKI, Hymn Polski, KOŚCIÓŁ KATOLICKI W POLSCE, KULTURA, POLSKOŚĆ, WIARA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.