Izrael paraliżuje pracę elektrowni w Strefie Gazy

israhell Z powodu izraelskiej blokady przestała działać jedyna elektrownia w Strefie Gazy.

Władze Izraela zablokowały administrowane przez siebie przejście graniczne Kerem Szalom, leżące na granicy z południowo-wschodnią częścią Strefy Gazy.

Przejściem tym między innymi dostarczane było paliwo dla elektrowni, wraz z jego zablokowaniem ustały również dostawy powodując paraliż elektrowni.

Palestyńska  strona  przejścia  znajduje  się  na  terenie  kontrolowanym przez Hamas, na przejściu już przedtem obowiązywały  „surowe zasady bezpieczeń- stwa”, w praktyce oznaczające traktowanie przechodzących nim Palestyńczy- ków w sposób podpatrzony u Niemców w obozach koncentracyjnych.

Przejście zostało zamknięte  24 grudnia  z powodu  skutecznego  zamachu,  w którym  palestyński  snajper  zastrzelił  izraelskiego  cywila po drugiej stronie granicy.  W ramach zemsty Izrael również  zaatakował drogą lotniczą obiekty znajdujące się w Strefie Gazy, oficjalnie miały to być obozy szkoleniowe Hama su, jednak jedyna ofiarą akcji odwetowej było palestyńskie dziecko.

„Elektrownia stanęła w piątek rano z braku paliwa, co zostało spowodo- wane  zamknięciem przejścia Kerem Szalom”   –   oznajmił  wicedyrektor elektrowni.

Jeszcze przed zablokowaniem przejścia elektrownia z powodu izraelskiej oku pacji była w stanie dostarczać energię jedynie  przez 12 godzin na dobę,  teraz czas ten skróci się jeszcze o połowę.

Minister obrony Izraela, Mosze Jaalon, oznajmił, że przejście będzie zamknię te aż do odwołania, nie podał jednak potencjalnej daty jego odblokowania.

Zmuszanie Palestyńczyków do życia w warunkach urągających wszelkim nor- mom jest specjalnością Izraela, dlatego też nie dziwi ten kolejny sposób egze- kwowania  odpowiedzialności  zbiorowej,  na którym  ucierpią zwykli ludzie i który z pewnością nie uderzy w człowieka odpowiedzialnego za zamach będą cy pretekstem do sankcji.

na podstawie: PAP
Za; http://www.autonom.pl/?p=7818 – 2013-12-28
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii IZRAEL, OBOZY KONCENTRACYJNE, PALESTYNA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.