Antyniemiecki atak w Atenach

zamachsi W nocy z niedzieli na poniedziałek w stolicy Grecji ostrzelano z karabinu maszynowego rezydencję ambasadora Niemiec w Atenach – poinformowała miejscowa policja.

Nikt nie został ranny, a według greckich mediów w związku ze sprawą zatrzymano co najmniej trzy osoby.

Do ataku na rezydencję ambasadora Wolfganga Doldta doszło o godz. 3.40 (2.40 czasu polskiego) w dzielnicy Chalandri, na północnych obrzeżach aglomeracji ateńskiej.

Jak podało radio „Skai”, w stronę willi z karabinu AK-47 oddano co najmniej 20 strzałów, a cztery pociski utkwiły w metalowej bramie ogrodowej.

Policjant strzegący domu nie odpowiedział ogniem, ponieważ musiałby strze- lać w kierunku budynków mieszkalnych po przeciwległej stronie ulicy –  poin- formowała policja.  Willa  znajduje  się  przy ruchliwej ulicy, od której jest od- grodzona murem.

Według greckich mediów policyjne oddziały antyterrorystyczne zatrzymały w związku ze sprawą co najmniej trzy osoby, a grecki premier Antonis Samaras oraz minister ds. porządku publicznego i obrony cywilnej Nikos Dendias  roz- mawiali telefonicznie z niemieckim ambasadorem.

W kraju utrzymują się od kilku lat antyniemieckie nastroje.  Niemcy były jed- nym z państw najmocniej krytykujących Grecję i inne zadłużone  kraje strefy euro, domagały się również  uzależnienia  pomocy  finansowej  dla  Grecji  od wdrożenia przez  nią  planu  kompleksowych reform i dotkliwych oszczędno- ści.

W maju 1999 roku na ateńską rezydencję ambasadorów Niemiec z przenośnej wyrzutni  wystrzelono  rakietę  przeciwpancerną.  Atak  spowodował  znaczne zniszczenia, ale nikt nie został ranny.

O dokonanie zamachu policja podejrzewała wówczas grecką organizację ter- rorystyczną „17 Listopada”. Przypuszczano, że zamach miał związek z opera- cją NATO przeciw Jugosławii oraz utrzymującymi się w Grecji silnymi nastro- jami proserbskimi i antynatowskimi.

Wcześniej ataków dokonano na rezydencję ambasadora Holandii w Atenach oraz na należący do zachodniej sieci hotel.

_______________________

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
30.12.2013
Za; http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/antyniemiecki-zamach-w-atenach
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii GLOBALIZM, HISTORIA WSPÓLCZESNA, Niemcy, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, POLITYKA, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, UNIA EUROPEJSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.