Obrady Knesetu w styczniu 2014 w Auschwitz. Mobilizacja policji i Mosadu – ” Celem spotkania jest… by nic podobnego nie przydarzyło się nigdy więcej nigdzie na świecie, a w szczególności Żydom”.

Muzeum Auschwitz: otwarcie nowej wystawy pt. Szoa. Premier Izraela Benjamin Netanyahu

Muzeum Auschwitz: otwarcie nowej wystawy pt. Szoa. Premier Izraela Benjamin Netanyahu (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)
[Proszę zwrócić uwagę na ułożenie flag – izraelskie/4/ barwy i gwiazda Dawida widoczne doskonale/ułożone z wyraźnym pietyzmem/ – polskie/3/ wręcz zrolowane; ponadto na mównicy tylko herb żydowski /menora/ i napisy żydowskie!!! –  Rzecz dzieje się na terytorium Państwa Polskiego!!! – I z jakiej racji rząd pozwolił na posiedzenie na terytorium Polski parlamentu obcego państwa??? – emjot]

Parlament Izraela zamierza w styczniu zorganizować pierwsze w  historii po- siedzenie   poza  granicami   swego  kraju   –   na terenie byłego nazistowskiego obozu Auschwitz. Trwają  już przygotowania do tej wizyty,  której  będą  towa- rzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności.

Będzie to wyjątkowe wydarzenie w stosunkach międzynarodowych, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by parlament jakiegoś kraju obradował  na  terytorium innego  państwa.  Członkowie  Knesetu zamierzają przyjechać do byłego  nazi- stowskiego   obozu   Auschwitz   27 stycznia  –  w 69. rocznicę jego wyzwolenia. Swój  udział  już  zapowiedziało  ponad  60  ze 120 izraelskich parlamentarzy- stów.  Tematem posiedzenia będzie zwalczanie antysemityzmu.

„Symbolika nie mogła być bardziej uderzająca – ledwie kilka metrów od komór gazowych,  w  których zamordowano miliony Żydów, spotkają się przedstawiciele parlamentu żydowskiego Państwa Izraela” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele Fundacji „Z głębin”.

Fundacja, która zajmuje się utrwalaniem pamięci o Holocauście, jest inicjato rem tej specjalnej sesji Knesetu.

Upamiętnienie i spotkanie

Parlamentarzystom towarzyszyć będą ocaleni z  Zagłady, dowódcy izraelskiej armii  oraz  naczelni rabini kraju Dawid Lau i Icchak Josef. Na czele delegacji ma  stanąć  były  minister  ds. diaspory  i  obecny przewodniczący parlamentu Juli Edelstein.  Podczas dyskusji poświęconej problemowi antysemityzmu bę- dzie przemawiał noblista, ocalały z Holocaustu Elie Wiesel.

Według izraelskiej prasy w Muzeum Auschwitz z członkami  Knesetu spotkają się parlamentarzyści  z  innych krajów, w tym z Polski, Rosji i  Stanów Zjedno-czonych. Do Polski wybierają się też przedstawiciele wielu ruchów młodzieżo wych i studenckich.

– Celem spotkania jest nie tylko upamiętnienie tragicznych wydarzeń  II wojny światowej,  lecz  także  rozmowa  z  parlamentarzystami  z  całego świata o tym, co musi zostać zrobione,  by nic podobnego nie przydarzy- ło się nigdy więcej nigdzie na świecie, a w szczególności Żydom.

Antysemityzm,  szczególnie  w  Europie,  osiągnął  bezprecedensowy   od czasów Holocaustu poziom.  Nie możemy czekać, aż pociągi zaczną  zno- wu jeździć do Auschwitz-Birkenau   –  powiedział m.in. Juli Edelstein,  cy- towany w oświadczeniu Fundacji „Z głębin”.

Obrady miałyby się odbyć w specjalnym namiocie konferencyjnym,  który z tej okazji stanie na terenie Muzeum Auschwitz.

–  Prowadzimy  już  ze  stroną  izraelską  rozmowy  dotyczące organizacji spotkania – potwierdza Bartosz Bartyzel,  rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jak w czasie wizyty Putina

Wizycie członków Knesetu będą towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożno- ści.  Do tej pory bowiem nie zdarzyło się nigdy,  by  jednocześnie  aż  tak wielu przedstawicieli władz Izraela przyjechało do Polski.

Swoich  funkcjonariuszy  przyśle do Małopolski agencja wywiadowcza Mosad. Będzie  ona  dbała  o  bezpieczeństwo izraelskich polityków nie tylko podczas ich wizyty w Muzeum Auschwitz,  lecz  także podczas planowanych spotkań z przedstawicielami polskiej administracji w Krakowie i pobytu w stolicy Mało- polski.  Należy spodziewać się nadzwyczajnych środków ostrożności podczas przejazdu delegacji z Izraela z lotniska w Balicach do Oświęcimia.

Według naszych informacji zabezpieczenie ma być porównywalne z tym, któ- re zastosowano w czasie wizyty Władimira Putina w Polsce w  2005 r.  z okazji 60.  rocznicy  wyzwolenia  obozu  Auschwitz.  Zamykano  wtedy  ulice podczas przejazdu rosyjskiej delegacji, a w policyjnej operacji brało udział około tysią ca  funkcjonariuszy.  Wizycie  rosyjskiego  przywódcy  towarzyszyły   protesty przeciwko wojnie w Czeczenii.   Protestowali m.in.  członkowie   Amnesty  In- ternational, Federacji Anarchistycznej i Komitetu Wolny Kaukaz.   Część  z nich  została  zatrzymana  podczas  szarpaniny z policją.  Polskie i izraelskie służby biorą pod uwagę, że tym razem manifestacje mogą organizować dzia- łacze palestyńscy.

Polska policja na razie nie chce oficjalnie informować  o  przygotowaniach do wizyty izraelskiej delegacji.

– Na pewno będziemy się przygotowywać, ale plany dotyczące zabezpie czenia  na 27 stycznia przygotowywane będą dopiero na początku przy- szłego roku – oficjalnie oświadcza Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji.

____________________________

Bartłomiej Kuraś, Dominika Maciejasz

Za; http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,14866192,Obrady_Knesetu_w_Auschwitz_ _Mobilizacja_policji – 30.10.2013
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Holokaust, IZRAEL, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, Roszczenia żydowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.