Bauman na zakłóconym przez NOP wykładzie: kryzysu na lewicy nie można szybko rozwiązać [komunistyczny zbrodniarz szkoli lewicę]

fot. PAP / M. Kulczyński

[ Zygmunt Bauman urodził się w 1925 r. w  Poznaniu  w  rodzinie  żydowskiej.  Jego żoną była Janina Bauman z domu Lewinson (ur. 18 sierpnia 1926 w War szawie, zm. 29 grudnia 2009 w Leeds[1]):  za; http://pl.wikipedia.org/wiki/ – przyp. emjot]

Kryzysu na lewicy nie można szybko rozwiązać, potrzebna jest długoter minowa przemiana kulturowa i powrót do korzeni – powiedział podczas otwartego wykładu na Uniwersytecie Wrocławskim socjolog, filozof i esei sta prof. Zygmunt Bauman.

Wizyta Baumana w stolicy Dolnego Śląska związana była z obchodami 150. ro cznicy powstania niemieckiej socjaldemokracji, której założycielem był wro- cławianin Ferdynand Lassalle.

Rozpoczęcie wykładu filozofa zakłóciła grupa kilkudziesięciu narodowców, którzy po przywitaniu Baumana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zaczęli buczeć, gwizdać i krzyczeć:

„Precz z komuną”, „Dutkiewicz, kogo zapraszasz”, „Raz sierpem, raz młotem czerwona hołotę”.

Po kwadransie policja, na prośbę organizatorów, wykładu usunęła narodow- ców.  Zatrzymanych zostało 11 osób.

Po usunięciu protestujących Dutkiewicz przeprosił naukowca za całą sytua- cję.

Nie będę tolerował nacjonalistycznej hołoty w swoim mieście (!!! sic! – emjot) – podkreślił prezydent.

Po usunięciu narodowców wykład odbył się już bez żadnych kłopotów. Akcja policji została nagrodzona brawami przez pozostałych słuchaczy.

Komentując zajście, Bauman przyznał, że nie wie dlaczego jest przepraszany i jego zdaniem to on powinien przeprosić słuchaczy za to, że

posłużyłem za pretekst do widowiska, którego byliście państwo świadkami”.

Jestem też zadowolony, bo zafundowano nam lekcję historii, o której na spotkaniu będziemy rozmawiać – dodał.

W trakcie wykładu Bauman omówił m.in. historyczne tło, które towarzyszyło powstaniu socjaldemokracji i najważniejsze założenia programowe przedsta- wione przez Lassalle’a, który opierały się m.in. na zjednoczeniu robotników, przejęciu przez nich władzy, wprowadzeniu powszechnego prawa wyborczego oraz doprowadzeniu do sytuacji, w której robotnicy byliby właścicielami fab- ryk, w których pracują.

Wszystkie te postulaty wymagają aktualizacji, ale wizja sprawiedliwe- go społeczeństwa nadal stoi na porządku dziennym, tak jak  i  150  lat temu – zaznaczył.

Zdaniem filozofa, lewica przeżywa jednak obecnie głęboki kryzys, a jego głów nymi przyczynami są utrata własnej tożsamości, zanikanie klasy robotniczej oraz skazana na niepowodzenie próba zjednoczenia wielu środowisk społecz nych o bardzo zróżnicowanych celach i problemach.

Lewica straciła argumenty, które mogłyby ją wyróżniać na tle innych kierunków politycznych. Zamiast myśleć o przyszłości, deklaruje jedy nie, że cokolwiek zrobią jej konkurenci, lewica zrobi dokładnie to samo, ale lepiej – tłumaczył Bauman.

Socjolog zaznaczył, że obecna sytuacja gospodarcza jest znakomitą okazją do tego, by lewica odbudowała swoją pozycję, jednak nie potrafi tego wykorzy- stać.

Tego kryzysu nie można rozwiązać szybko, pomiędzy jednymi, a drugi mi wyborami. Potrzebna jest nowa, długoterminowa przemiana kulturo wa i może powrót do korzeni. Budowa gościnniejszego świata to nie słoik z rozpuszczalną kawą, to praca na długie lata – podkreślił.

 • Po wykładzie Dutkiewicz wydał oświadczenie, w którym podziękował poli- cji za szybką i sprawną reakcję i zapewnił, że nie będzie tolerował we Wro- cławiu jakichkolwiek neofaszystowskich, nacjonalistycznych zachowań.

Oświadczam także, że każdy, bez względu na preferowane poglądy czy przekonania, jeżeli tylko nie naruszają prawa, może czuć się we Wrocła wiu bezpiecznie! – podkreślił prezydent.

Dutkiewicz zwrócił się także do ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza:

Panie Ministrze! Zadeklarowałem już i czynię to raz jeszcze, tym razem bardziej stanowczo: pomożemy policji finansowo i organizacyjnie. Zajmijmy się nacjonalistyczną grupą chuliganów.

Jeżeli tego nie uczynimy – przyniesie to ujmę polskiej demokracji i Państwu Polskiemu.

_____________________________

 • Zygmunt Bauman urodził się w 1925 r. w Poznaniu w rodzinie żydowskiej.
 • Wojnę spędził w ZSRR. Wstąpił do armii kościuszkowskiej, z którą prze- szedł szlak bojowy do Berlina, pracując w pionie oświatowo-politycznym.
 • W 1945 r. trafił do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie praco wał do 1953 roku.
 • Po odejściu z KBW Bauman skończył studia i został pracownikiem wydzia łu socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
 • Stamtąd w marcu 1968 r., z powodu antysemickiej nagonki, został usunię ty i wyemigrował z Polski.
 • Jest jednym z twórców koncepcji postmodernizmu.
 • Jest też autorem wielu tekstów poświęconych ponowoczesnym koncepc jom kultury i znaczeniu sztuki.
 • Był pierwszym redaktorem naczelnym „Studiów Socjologicznych”.
 • W latach 1969-1971 był wykładowcą w Tel Awiwie i Hajfie.
 • W 1971 roku wyjechał do Anglii, gdzie do 1990 roku kierował Katedrą Soc jologii Uniwersytetu w Leeds.
 • Wykładał także m.in. na uniwersytetach w Canberze, Kopenhadze oraz Berkeley i Yale.

Do najważniejszych jego prac należy

 • wydana w 1989 r. „Nowoczesność i Zagłada”, za którą otrzymał Europej ską Nagrodę Amalfi,
 • a w 1998 r. prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno.
 • Inne książki Baumana to m.in.: „Europa – niedokończona przygoda”, „Płynna nowoczesność”, „Wspólnota. W poszukiwaniu bezpieczeństwa w niepewnym świecie”, „Życie na przemiał”, „Płynny lęk”.
opublikowano: dzisiaj, 20:54
Za; http://wpolityce.pl/depesze/56443-bauman-na-zakloconym-przez-nop-wykladzie-kryzysu-na-lewicy-nie-mozna-szybko-rozwiazac
 • Podtytuł – emjot

Komentarzy: 12

Mikołaj Kwibuzda (93.105.184.***) dzisiaj, 21:09

Dlaczego „nacjonalistyczna hołota” jest gorsza od komunistycznego zbrodniarza?

kojot (77.114.11.***) dzisiaj, 21:15

Dlatego,że na obecne czasy wszelka komunistyczna hołota pasuje do PO/jebusów/ jak Miler do Tuska.Związki partnerskie przy nich to pikuś.Oni są o jeden POziom wyżej.

TO NIE HOLOTA!!! (178.37.49.***) dzisiaj, 21:24

TO POLACY KTORZY ZNAJA HISTORIE I ZALEZY IM NA POLSCE NA TYLE BY POSWIECAC WOLNA SOBOTE NA SPRAWY PUBLICZNE

a (89.229.34.***) dzisiaj, 21:26

Rewolucja francuska – Rotszyldowie – Marks – Engels – Lasalle – Rewolucja Bolszewicka („robotnicy” i „chłopi” zabierają panom ziemię i fabryki – Uljanow/Lenin – Stalin – Narodowi Socjaliści Trzeciej Rzeszy – Beria – Jagoda – mjr NKWD Zygmunt B. – prof. Zygmunt B.

Dardan (83.18.56.***) dzisiaj, 21:29

OHO, IDZIE KU „DOBREMU”…. już antypolska, brunatna hołota z NOP (wrogów NATO), jest „opozycją” i „naszymi sojusznikami w wielkim obozie”…. – POWTÓRKA Z LAT 90. SIĘ SZYKUJE, PO KTÓRYCH DO DZIŚ „PRAWICA” SIĘ SWOJEJ GĘBY NIE POZBYŁA…. – Oj, módlcie się o powrót PiS i Kaczyńskiego, młodzi czerwoni mordercy-rewolucjoniści, bo z czerwonymi (mimo, że brunatnymi) nie będzie wam tak lekko.

Mikolaj Kwibuzda (93.105.184.***) dzisiaj, 21:33

Nie twierdzę, że są czyimikolwiek sojusznikami i w ogóle mało mnie obchodzą. Nikogo chyba jednak nie zabili. Tymczasem pan Dutkiewicz wyraża się o nich z pogardą nie licującą ani z jego stanowiskiem, ani z chrześcijaństwem, podczas gdy z drugiej strony ma do czynienia z nieosadzonym mordercą, do którego się mizdrzy.

Dardan (83.18.56.***) dzisiaj, 21:33

Chyba, że Sienkiewicz i jego służby zrobią saluto romano o 5:30, jedno, piąte, pięćdziesiąte, i będzie pozamiatane.

Abba (213.238.114.***) dzisiaj, 21:38

Skąd ten gamoń wysnuł wniosek, że ci młodzi ludzie byli neofaszystami? Trochę wiedzy nieuku.

MS (93.154.190.***) dzisiaj, 21:10

To bezpieka będzie uczyć Polaków historii ? A policja będzie te nauki wspierać fizycznie ? No no no !

zoska (79.239.184.***) dzisiaj, 21:15

Dlaczego redakcja nie napisala co robil Bauman w Korpusie? Ze zabijal zolnierzy niezlomnych? Bauman jest morderca. co o robi a polskim uniwersytecie?!

Cześć i chwała bohaterom ! (83.26.5.***) dzisiaj, 21:24

No właśnie… Precz z lewactwem i ich czerwonym terrorem!

maj (89.71.2.***) dzisiaj, 21:27

„Nie będę tolerował nacjonalistycznej hołoty w swoim mieście”- jeśli to są prawdziwe słowa to po pierwsze dudkiewicz nie jest właścicielem wrocławia a po drugie to on jest hołotą, takim komuszym kundlem. Amen.

Ten wpis został opublikowany w kategorii AGENTURA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, ARCHIWUM 25-LECIA 1989-2014, EDUKACJA, HISTORIA POLSKI, KOMUNIZM, PO, POlska w likwidacji, PRL, PROTESTY, Ruch Narodowy, UB-NKWD, Zbrodnie komunistyczne, Zbrodnie żydowskie, ZSRR, Żołnierze Wyklęci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.