Orban przypomina, że Niemcy już raz wysłały na Węgry kawalerię i apeluje, by nie robiły tego ponownie

– „Niemcy już raz wysłali kawalerię na Węgry pod postacią czołgów. Naszą prośbą jest, aby tego nie czyniły powtórnie, bo nie był to najlepszy pomysł” – powiedział, a jego słowa cytuje „Rzeczpospolita”, premier Orban w programie „180 minut” publicznego radia. Chodzi tu o operację Margarethe z 1944 roku, kiedy odziały Wehrmachtu oraz SS opanowały Węgry, aby zapobiec wyłamaniu tego kraju z koalicji.

I choć słowa te były odpowiedzią na skandaliczną sugestię kanclerz Niemiec, że jej kraj będzie sprowadzał suwerenne państwo na właściwą drogę, to potę- piony za za długą pamięć został premier Orban.

Niemieckie media doszukały się w słowach Orbána karygodnego oskarżenia pod adresem pani kanclerz o stosowanie nazistowskich metod. – To godne pożałowania wykolejenie – oświadczył wczoraj Guido Westerwelle, szef nie- mieckiej dyplomacji.

Premiera Orbana potępiają także politycy opozycyjni.

– W tym kontekście wypowiedź Orbána wymyka się wszelkim racjonal- nym ocenom. Zwłaszcza że Angela Merkel wstrzymywała się zawsze od zdecydowanej krytyki polityki Orbána – tłumaczy „Rzeczpospolitej” Péter Balázs, były minister spraw zagranicznych i polityczny przeciwnik premiera.

________________________

  • Cała sprawa dotyczy, jak zwykle tego, czy w krajach nowej Unii mogą rządzić partie, które nie podobają się Francji i Niemcom czy też nie… Spór to zatem o to, czy Węgrzy, ale także Polacy, mogą dokonywać suwerennych wyborów, czy też nasz zakres wolności może być ograniczany przez Angelę Merkel czy innych zachodnich polityków.
  • Orban zatem, i trzeba mieć tego świadomość, walczy także w naszym imieniu.
TPT/Rp.pl
Za; http://www.fronda.pl/a/orban-przypomina-ze-niemcy-juz-raz-wyslaly-na-wegry-kawalerie-i-apeluje-by-nie-robily-tego-ponownie,28286.html – 21.05.2013
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA EUROPY, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III Wojna Światowa?, Niemcy, TOTALITARYZM, UNIA EUROPEJSKA, Wojna informacyjna - dezinformacja, Węgry. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.