Trzęsienie ziemi w Chinach

Silne trzęsienie ziemi, które dotknęło południowy Syczuan spowodowało śmierć ponad 200 osób, a tysiące potrzebowało pomocy medycznej. W miejs- cowości Lushan, w pobliżu której znajdowało się epicentrum wstrząsów, zni- szczone jest 99 procent budynków. Do akcji ratunkowej władze skierowały żołnierzy.

Policja przeszukuje teren po tragicznym trzęsieniu ziemi w Japonii w miejscowości Rikuzentakada, w prefekturze Iwate, 14. marca 2011 r.  Policja przeszukuje teren po tragicznym trzęsieniu ziemi w Japonii w miejscowości Rikuzentakada, w prefekturze Iwate, 14. marca 2011 r. – Fot. Bloomberg

Seria wstrząsów, z których najsilniejszy miał 6,6 stopnia w skali Richtera nawiedziła prowincję Syczuan. Epicentrum znajdowało się na głębokości 12 kilometrów. Trzęsienie spowodowało poważne zniszczenia, runęło wiele budynków, w kilku miejscach osunęła się ziemia.

Wstrząsy nawiedziły Syczuan tuż po 8.00 rano czasu lokalnego. W stolicy re- gionu – mieście Chengdu – dziesiątki tysięcy osób jeszcze w piżamach wyległy na ulice w obawie przed kolejnymi wstrząsami. W Internecie pojawiają się pierwsze zdjęcia z terenu dotkniętego kataklizmem. W liczącym półtora miliona mieszkańców mieście Yaan w zachodniej części Syczuanu runęło wiele budynków.

  • Potężne trzęsienie ziemi o sile 8,9 w skali Richtera nawiedziło ten region w maju 2008 roku.Wówczas zginęło ponad 80 tysięcy osób.

Polski MSZ odradza podróż do prowincji Syczuan w środkowo-zachodnich Chinach. Ministerstwo zaleca polskim obywatelom rezygnację z podróży w teren dotknięty wstrząsami. Osobom przebywającym w tym regionie radzi wyjazd lub zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń miejscowych władz oraz zgłoszenie swojego pobytu w systemie e-konsulat.

Za; http://forsal.pl/artykuly/698986,trzesenie_ziemi_w_chinach.html – 2013-04-21
Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzęsienia ziemi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.