Trzęsienie ziemi na Podhalu. Były trzy wstrząsy wtórne

Wykres sejsmografu w Niedzicy
Wykres sejsmografu w Niedzicy (fot. Instytut Geofizyki PAN)

O 22.23 w piątek na Podhalu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 3.2. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu – podaje „Tygodnik Podhalański”. O 11.50 w sobotę nastąpiły trzy – znacznie słabsze – wstrząsy.

Wstrząsy zarejestrował sejsmograf w Niedzicy oraz Europejsko-Śródziemno-morskie Centrum Sejsmologiczne, które uwzględniło je na specjalnej mapie trzęsień ziemi. Odczuli je także mieszkańcy Nowego Targu.

„Tygodnik Podhalański” cytuje wpisy mieszkańców miasta na Facebooku: „ktoś poczuł coś teraz..nie ma siły żeby ktoś tak chatą ruszył???”; „siostra i mama coś poczuły, jakby coś wzdłuż południe – północ jakby nie wiem jak to nazwać”.

Trzy wstrząsy wtórne

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego, ok. 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu. Wstrząs był relatywnie słaby w porównaniu do najbardziej niszczycielskich trzęsień ostatnich lat na świecie, podobnie jak większość trzęsień na obszarze południowej Polski.

O 11.50 w sobotę sejsmograf w Niedzicy zanotował trzy wstrząsy wtórne, słabsze od pierwszego trzęsienia.

Brak jest informacji o jakichkolwiek zniszczeniach, choć „Tygodnik Podhalański” cytuje czytelników donoszących, że zatrzęsły im się szyby w oknach.

Magnituda a skala Richtera

  • Uwaga: siłę trzęsienia ziemi podajemy w tzw. magnitudzie, która jest obowiązującą skalą pomiaru trzęsień. Popularna skala Richtera ze względu na swoją niekompatybilność i brak możliwości mierzenia najsilniejszych trzęsień ziemi przestała być stosowana przez instytuty sejsmograficzne dawno temu. Sejsmologowie wykorzystują obecnie magnitudę skalibrowaną tak, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.
mig
Za; http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13492563, Trzesienie_ziemi_na_Podhalu__Byly_trzy_wstrzasy_wtorne.html – 02.03.2013 14:38
Ten wpis został opublikowany w kategorii POLSKA, Trzęsienia ziemi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.