Niemcy: Uprzedzenia wobec Izraela wyrzucone ze szkolnego podręcznika

W podręcz-nikach szkolnych w Niemczech przekaz wiedzy o Izraelu rzadko jest wyważony, twierdzą eksperci w zakresie oświaty. W niektórych poświęca się Izraelowi tylko kilka stron. Ma to zmienić specjalna komisja – podaje dw.de.

Z inicjatywy Instytutu im. Georga Eckerta w Brunszwiku, który jest ośrodkiem wiedzy o podręcznikach z całego świata, powołana została niemiecko-izraelska komisja podręcznikowa.

Jeden z jej inicjatorów, znawca Izraela Dirk Sadkowski zaznaczył, że

„zawartość podręczników ma znaczenie polityczne. Może budzić strach, może wspomagać budowę zaufania między krajami”.

Po pierwszym przeglądzie podręczników dostępnych na niemieckim rynku wydawnictw branżowych, jak Klett, Westermann, Buchner czy Cornelsen, które podzieliły między sobą cały oświatowy rynek wydawniczy w RFN, gremium niemiecko-izraelskiej komisji podręcznikowej wydało złą opinię.

Przeanalizowano 500 podręczników historii, geografii, nauki o społeczeństwie, z których uczniowie uczą się w takich krajach związkowych jak Nadrenia Północna-Westfalia, Bawaria, Dolna Saksonia, Berlin i Saksonia.

Pierwsze wnioski:

  • Wiele aspektów życia w Izraelu jest pominiętych, a szczególnie te najważniejsze, jak funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego, informuje Sadowski. Niemiecki ekspert krytykuje autorów podręczników za to, że zasadniczo z Izraelczyków robią dręczycieli, a z Palestyńczyków – ofiary.

  • Szczególnie jaskrawo widać to na przykładzie podręcznika historii pod tytułem „Geschichte Real 3” wydanego nakładem oficyny Cornelsen, z którego korzystają uczniowie w Nadrenii Północnej-Westfalii. Już pierwsze zdjęcie w podręczniku przedstawia izraelskich żołnierzy celujących w nieuzbrojonych ludzi. Zapory zabezpieczające na przejściach granicznych fotografowane od dołu potęgują uczucie strachu. W podręczniku jest mowa o „żydowskim terrorze”, ale prawie nie ma tam pogłębionych informacji o zamachach bombowych arabskich samobójców – a jeśli się o tym wspomina, to z pewnego rodzaju bezsilnością.

Dirk Sadowski mówi o „tendencyjnym przedstawianiu historii”, o „efekciarstwie”, o złym doborze materiału ilustracyjnego w podręcznikach.

– Zdjęcia ugruntowują przede wszystkim negatywny wizerunek Izraela, mówi. I to właśnie jest źródłem uprzedzeń, zaznacza Julius Schoeps, dyrektor poczdamskiego Centrum Badań Europejsko-Żydowskich im. Mosesa Mendelssohna.. 

Źródłło: http://www.dw.de/niemcy-uprzedzenia-wobec-izraela-wyuczone-ze-szkolnego-podr%C4%99cznika/a-16501241
Za: Nowy Ekran (10.01.2013) (” Uprzedzenia wobec Izraela wyrzucone ze szkolnego podręcznika”)
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA WSPÓLCZESNA, IZRAEL, JUDAIZM - ŻYDZI, MOWA NIENAWIŚCI, Niemcy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.