Wstrzymano budowę centrum rozrywki obok Kuropat

Wstrzymano budowę centrum rozrwyki obok Kuropat

Uroczysko w Kuropatach pod Mińskiem, foto: Wikipedia/CC/Andrej Kuźniečyk

Budowę zatrzymano po kontroli przeprowadzonej przez Ministerstwo Kultury Białorusi i protestach niezależnych środowisk białoruskich.

Budowa centrum rozrywki w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat, gdzie spoczywają ofiary stalinowskich represji została wstrzymana. Ihar Czarniauski z resortu kultury poinformował tygodnik „Nasza Niwa”, że zostanie sprawdzona dokumentacja budowy. Przypomniał, że pierwotnie planowano wybudować w pobliżu Kuropat punkt serwisu przydrożnego. Jednak z czasem budowla zaczęła się rozrastać i powstawał kompleks rozrywkowy. Prace budowlane były częściowo prowadzone w tak zwanej strefie ochronnej wokół Kuropat – co jest naruszeniem prawa.

Przeciwko budowie zaprotestowała opozycja i ludzie, którym nie jest obojętny los Kuropat. Tygodnik „Nasza Niwa” zauważa, że wstrzymanie budowy wcale nie oznacza rozebrania obiektu.

W uroczysku Kuropaty w bezimiennych mogiłach spoczywają tysiące ofiar stalinowskich represji z lat 1937-41. Ich liczba nie jest dokładnie znana. Od 1993 Kuropaty znajdują się w Państwowym Spisie Zabytków Historyczno-Kulturowych Republiki Białorusi jako miejsce pochówku ofiar represji politycznych lat 30-tych i 40-tych XX wieku.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś
Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl: Katyń >>>
Za; http://www.polskieradio.pl/75/921/Artykul/732997,Wstrzymano-budowe-centrum-rozrwyki-obok-Kuropat

Czytaj także:

Obok Kuropat powstaje centrum rozrywki

Olbrzymia restauracja, plac zabaw dla dzieci, ruska bania, sala bankietowa z widokiem na miejsce spoczynku ofiar zbrodni stalinowskiej – taki kompleks powstaje tuż przy Kuropatach, pisze niezależny białoruski portal „Narodnaja Wola”.

”Na Białorusi rozstrzelano ponad 16 tys. Polaków”

Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. zabito na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów – powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku.

Akcja przeciw budowie restauracji koło Kuropat

W internecie rozpoczęto akcję zbierania podpisów przeciw budowie wielkiej restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat pod Mińskiem, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar NKWD z lat 1937-1941.

Na Dziady białoruski marsz do Kuropat

W niedzielę białoruskie środowiska niezależne organizują marsz z Mińska do uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy pomordowanych przez stalinowskie NKWD.

„Kuropaty to efekt rosyjskiej okupacji”

Białorusini przeszli z Mińska do Kuropat, w dorocznym obrzędzie Dziadów. W Kuropatach, jak dowodzą badania archeologiczne, NKWD zamordowało 250 tysięcy osób.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA POLSKI, Kresy Wschodnie, Kuropaty, Miejsca Męczeństwa Polaków. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.