Utajniono zdjęcia satelitarne z dnia katastrofy – Katarzyna Pawlak /GPC

Zdjęcia satelitarne ze Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. zostały przekazane polskim służbom przez NATO zaraz po katastrofie. W dokumentach, do których dotarła „Codzienna”, potwierdza to m.in. Agencja Wywiadu. Natomiast dysponent śledztwa – prokuratura wojskowa utajniła zdjęcia do tego stopnia, że nawet nie chce przyznać, czy je posiada.

Z informacji, do których dotarła „Codzienna”, wynika, że zdjęcia satelitarne z dnia katastrofy są w posiadaniu śledczych, choć ci nie chcą tego potwierdzić, zasłaniając się jednocześnie klauzulą tajności. Potwierdzają to dokumenty sygnowane przez szefów tajnych służb, do których dotarliśmy.

Tajny dowód

Zdjęcia satelitarne z 10 kwietnia 2010 r., a głównie te zrobione w chwili katastrofy rządowego Tu-154M, są jedną z największych tajemnic śledztwa smoleńskiego. Mogą jednocześnie okazać się najważniejszym dowodem w śledztwie.

Fotografie budzą wiele kontrowersji, również z powodu tego, co działo się z nimi przez ostatnie 2,5 roku. Najpierw prokuratura twierdziła, że ich nie dostała, a później, że zaginęły na którymś z biurek najważniejszych osób w kraju.

W międzyczasie odsunięto od śledztwa prokuratora Marka Pasionka, który kontaktował się ws. zdjęć ze służbami federalnymi USA. Równolegle minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki mówił na posiedzeniu komisji sejmowej ds. służb specjalnych, że miał te zdjęcia. Godzinę wcześniej premier Donald Tusk, odpowiadając na pytania posłów w tej sprawie, poinformował, że dopiero zwrócono się o nie do strony amerykańskiej.

SKW: Przekazaliśmy zdjęcia 30.04.2010 r.

„Codzienna” prześledziła drogę, jaką przebyły zdjęcia od momentu przekazania ich polskim służbom, a następnie prokuraturze.

„19 kwietnia 2010 roku do Służby Kontrwywiadu Wojskowego wpłynęły materiały pochodzące z rozpoznania satelitarnego, związane z katastrofą samolotu Tu-154M. (…) W dniu 30 kwietnia 2010 roku zostały przekazane prokuraturze wojskowej. Materiały oznaczono klauzulą tajne” – napisał szef SKW gen. Janusz Nosek w dokumencie z lipca br., do którego dotarliśmy.

To odpowiedź na pytanie, które w ramach dostępu do informacji publicznej zadał prawnik Piotr Grodecki, występujący jako osoba prywatna. Pytał gen. Noska m.in., czy SKW dysponuje bądź dysponowała zdjęciami satelitarnymi z dnia katastrofy.

W podobnym tonie jak gen. Nosek wypowiada się szef Agencji Wywiadu: „Agencja od 2010 roku dysponowała zdjęciami satelitarnymi z miejsca katastrofy samolotu rządowego Tu-154M. Uzgodniono, że zdjęcia te niezwłocznie zostaną przekazane właściwej prokuraturze (wojskowej – przyp. red.) przez Służbę Wywiadu Wojskowego”.

Tymczasem jeszcze w sierpniu zeszłego roku na nasze pytanie, czy wojskowi prokuratorzy dysponują takimi zdjęciami, odpowiedziano nam, że

polska prokuratura oczekuje na realizację swojego wniosku o pomoc prawną skierowanego do Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych, po otrzymaniu którego będzie możliwe udzielenie Państwu stosownych informacji”.

Wczoraj rzecznik prokuratury wojskowej, prokurator płk Zbigniew Rzepa przyznał, że „Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie w ramach realizacji wniosku o pomoc prawną wystosowanego do Stanów Zjednoczonych nie otrzymała bezpośrednio od USA żadnych fotografii”.

Jednocześnie na pytania o zdjęcia z 10 kwietnia 2010 r. odpowiedział: „Jak wielokrotnie informowaliśmy, WPO jest w posiadaniu zdjęć satelitarnych lotniska Smoleńsk Siewiernyj z 5 i 12 kwietnia 2010 r.”.

Jak wyjaśnia płk Rzepa, WPO po katastrofie zwróciła się do wszystkich kompetentnych służb w Polsce o przekazanie wszelkich materiałów, które „mogą się przyczynić do wyjaśnienia okoliczności zaistnienia katastrofy smoleńskiej”. Rzecznik twierdzi, że otrzymali je od „niektórych służb i wpływały one w różnych terminach”. – Wszystkie otrzymane materiały oznaczone są klauzulą tajności. W związku z powyższym brak jest możliwości udzielenia bliższych informacji na ten temat – kończy prokurator.

Wobec tego dotychczas nie udało się nam uzyskać oficjalnego potwierdzenia z WPO, czy w ogóle ma zdjęcia z 10 kwietnia 2010 r. – dokumenty te są tajne tak bardzo, że prokuratura nawet nie chce ujawnić, czy je posiada.

Cichocki: Nie przeceniałbym zdjęć

Problemy z uzyskaniem informacji mają nie tylko dziennikarze, ale także osoby prywatne. Piotr Grodecki, prawnik, chciał się dowiedzieć czegoś nt. tajemniczych zdjęć w ramach dostępu do informacji publicznej. Odmówiono mu. Agencja Wywiadu poinformowała m.in., że choć była w posiadaniu zdjęć, „nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na pytania, czy zdjęcia pokazują moment katastrofy”.

Wagi do tych fotografii nie przykłada szef MSW, a wcześniej sekretarz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych Jacek Cichocki:

– To stare dzieje, już nie pamiętam szczegółów. Liczba dziwnych i nieprawdziwych mitów, jakie wokół tego narosły, samego mnie zastanawia. Ludzie, którzy nie mają na ten temat pojęcia, opowiadają niestworzone historie. Myślę też, że wiele osób przecenia absolutnie znaczenie tych zdjęć i sam fakt ich istnienia. Jeśli komuś się wydaje, że te zdjęcia są zagubionym kluczem do jakiejś zagadki, to za dużo naczytał się kryminałów i powieści sensacyjnych – mówił kilka miesięcy temu Cichocki.

Dziś nie chce wracać do tego tematu i uważa go za zamknięty. Tym bardziej dziwi więc, dlaczego zdjęcia zostały utajnione, nawet przed pełnomocnikami rodzin ofiar.

Katarzyna Pawlak/GPC
_____________________________________________________

 • Komentarz z lubczasopisma: Smoleńsk Raport S 24@ Katarzyna Pawlak / GPCPiszę o tym od 2’ch lat.Tekst z mojej poprzedniej Notki:” … Obama wie, że gdyby ukrył zamach i prawda wyszła by na jaw, byłby skończony. A tajne służby nie są już takie szczelne, jakie były lata temu. Teraz poważnie trzeba się liczyć z możliwością przecieku. … „” … Amerykanie dostarczyli nam zdjęcia satelitarne, ale pozostają tajne. Nie byłyby tajne, gdyby zawierały sensacyjne informacje. … ”
  WOJTEK24 9 4294 | 24.09.2012 01:48 / 24.09.2012 00:14

  Chciałeś pewnie napisać ” … Nie byłyby tajne, gdyby „nie” zawierały sensacyjnych informacji. … ”

  Sikorski ukrywał przez miesiące prawdę – tolerując kłamstwo MAK’u – który nam wmawiał godzinę 8:56 – a wiedział – że to nie prawda.

  I co włos mu z głowy spadł ?

  Podobnie Obama ukrywa prawdę o 10 / 04 – mimo – że zdjęcia satelitarne z 10 kwietnia 2010 roku – pokazują – że MAK znowu mówi nam nieprawdę i niczym nie ryzykuje – Demokraci czują się bezkarni – mają zapisane w genach – że bezkarnie można okłamywać Polaków – Republikanin Nixon okłamał Obywateli USA – to musiał zrezygnować z urzędu – Obamie to nie grozi.

  | Fragment Skrzydła TU 154 M 101 – To Tu – To Tam – a MAK Swoje. |
  | Link – Janosik | 20120915 | 00:00 |

  | Sikorski Powinien się wytłumaczyć – dlaczego nie był taki rozmowny – gdy wprowadzano opinię Publiczną w Błąd publikując 8:56 jako godzinę katastrofy mimo – że miał informację – że to nieprawda |
  | Podstawowy zarzut karny – jaki powinien być skierowany przeciwko Sikorskiemu to brak reakcji Rządu na wprowadzanie w błąd Społeczeństwa przez lansujących godzinę 8:56 |

  | O 8:48 Sikorski wiedział o TU 154 M Ale Narodowi nie powiedział |
  | Link – Janosik | 20110407 | 12:28 |

  | Tu 154 M uderzył w Ziemię „miejscu ostatecznym” około 550 / 500 metrów od lotniska już bez jednego lewego statecznika Poziomego i dziwnie bo bez końcówki lewego skrzydła – Coś poharatało lewą stronę TU 154 M i na pewno nie było to drzewo |

  | Rozpad Statecznika TU 154M – Zaczął się w Powietrzu nie na Ziemi |
  | Janosik | 20101113 | 12:38 |

  | „Poharatany” Ster Wysokości – w Smoleńsku i Gibraltarze |
  | Link – Janosik | 20120730 | 08:00 |

JANOSIK 2542634 | 17.10.2012 12:38

link nadużycie odpowiedz

    • @ Publikacje Gazety Polskiej

A propos zdjęcia. Zaintrygowała mnie postawa Sławomira Jastrzębowskiego, redaktora naczelnego „Super Expressu”. Najpierw przyznał on, że: „Dwie osoby zaoferowały mi sprzedaż zdjęć z moskiewskiego prosektorium”, następnie zadeklarował, że „SE” nigdy tych zdjęć nie opublikuje, by w finale dodać: „czemu ma służyć ich upublicznianie? Oglądając je, nie potrafiłem znaleźć ani jednej sensownej odpowiedzi, choć nie wykluczam, że mogłaby się w przyszłości pojawić.”

Hola, hola. Mogłaby pojawić się sensowna odpowiedź, uzasadniająca ewentualną publikację tych fotografii? Jak to mianowicie mogłaby być odpowiedź? Innymi słowy, co wie, bądź o czym spekuluje Jastrzębowski, składając tak sformułowaną deklarację?

Pozdrawiam.
http://www.myslozbrodnik.pl

KRZYSZTOF LIGĘZA 64578 | 17.10.2012 12:39

link nadużycie odpowiedz

    • Cichocki gra idiote

Najwazniejsze, najtragiczniejsze wydarzenie ostatnich lat, zagrozenie panstwa, smierc prezydenta on traktuje jak nieistotne wydarzenie, ‚stare dzieje’, ktorych szczegolow nawet nie pamieta…

Najwyrazniej stanowisko go przeroslo.

Powinien odejsc, bo czym sie zajmuje???

Moze dachem na narodowym???

Sadzac po rezultatach pewnie tak…

TRZY ZDANIA TRZY SLOWA 60810929 | 17.10.2012 12:45

link nadużycie odpowiedz

 • Komentarz z lubczasopisma: Smoleńsk Raport S 24@ Katarzyna Pawlak / GPCMój Komentarz z 15.10.2012 18:25Na Blogu # GAJAN: Mec. Hambura: Będą sensacje w sprawie Smoleńska### Gajan ###” … Zacznijmy od pytania jak długo może się jeszcze toczyć śledztwo prokuratury?. Kiedy wróci do nas wrak, czarne skrzynki, telefony, broń borowców etc.?. Kiedy zakończy swoje postępowanie Komitet Śledczy FR ?. Pytań jest chyba znacznie więcej a od katastrofy minie niebawem 3 lata. … ”
  GAJAN 83 1713 | 15.10.2012 17:47

  Problem polega na tym – że kiedy Prokuratura – podjęła by decyzję – o zakończeniu Śledztwa – to musiała by odtajnić wiele materiałów – które do czasu zakonczenia śledztwa są tajne – ze względu na tak zwane „dobro śledztwa”.
  Przede wszystki zależy im na utajnieniu zdjęcia Satelitarnego z 10 kwietnia 2010 roku – bo odtajnienie wiązało by się z podważeniem Raportów MAK’u i Komisji Millera – dlatego śledztwo potrwa – co najmniej do wyborów Prezydenckich i Parlamentarnych w 2015 roku.

  #############################################################

  Jak można naukowo podważyć narrację MAK’u / Millera – jeśli ukrywają zdjęcie satelitarne z 10 kwietnia 2010 roku – które dostaliśmy od USA w darze Narodowi Polskiemu – ABW zdjęcie ukrywało od 30 kwietnia 2010 roku do 17 marca 2011 roku – Potem ukryła zdjęcie WPO – Ciekawe Dlaczego ?
  SKW ukrywa rozmowę Jarosława Kaczyńskiego z Prezydentem Lechem Kaczyńskim -Dlaczego ?
  Ukrywane też są zdjęcia i film z wnętrza TU 154 M 101 z 10 kwietnia 2010 roku – brak jest zdjęcia Lewego Statecznika Poziomego – z miejsca gdzie ten statecznik leżał zaraz po katastrofie.
  Posiadamy jedynie zdjęcie Końcówki Lewego Statecznika Poziomego

  ########################################################

  Jeśli Katastrofa Smoleńska ” … jest już dawno wyjaśniona … ” – to Blogerzy oraz Szanowny Pan Józef Moneta – nie będą mieli problemu – żeby odpowiedzieć na moją prośbę o publikację zdjęcia Lewego Statecznika Poziomego – z miejsca gdzie ten statecznik leżał zaraz po katastrofie lub podanie linka do takiego zdjęcia.

  Moje dotychczasowe prośby skierowane między innymi do Jana Osieckiego – Ernesta Skalskiego i innych – którzy już wszystko wiedzą – pozostały bez echa.

  ########################################################

  Wielokrotne padało pytanie dlaczego TU 154 M 101 znalazł się tak nisko i nie odleciał na drugi krąg – wszystkie dostępne dane oraz brak zdjęć Lewego Statecznika Poziomego – z miejsca gdzie ten statecznik leżał zaraz po katastrofie – wskazuje – że „Poharatany” Ster Wysokości był przyczyną – że TU 154 M 101 znalazł się tak nisko i nie odleciał na drugi krąg.

  Gdyby to była awaria – to nie robiono by szopek – typu – Konferencja MAK 12 stycznia 2011 roku i Konferencje Komisji Millera 18 stycznia 2011 roku i 29 lipca 2011 roku.

  | „Poharatany” Ster Wysokości – w Smoleńsku i Gibraltarze |
  | Link – Janosik | 20120730 | 08:00 |

  ########################################################

  Ja staram się opisywać wydarzenia 10 / 04 zrozumiałym dla „cywilów” języku – ” … bez żargonu technicznego …” – i Co – pojawia się Pan CHESHIRE CAT i ignorując dostępne dane z TAWS oraz Opisy Komisji Millera – pisze nieprawdę:

  ” … Piloci tak bardzo spieszyli się, żeby przycisnąć Tupolewa do ziemi, że nie zwrócili uwagi ( lub celowo ignorowali ) wszystkie alarmy TAWS. … ”
  CHESHIRE CAT 10 1038 | 23.07.2012 08:51

  Niestety Bloger Cheshire Cat – żadnego języka nie zrozumie – bo niestety jest nastawiony przez 98 % istotnych – niestety rządowych mediów – Gdzie tak zwani fachowcy – typu Hypki – wielokrotnie mówili to – co zacytował CHESHIRE CAT – wbrew zapisom Stenogramu opublikowanego 1 czerwca 2010 roku – gdzie zapis ostrzeżeń TAWS – jasno pokazywał – że Piloci podejmowali próby reagowania na ostrzeżenia TAWS – ale bez skutku – bo „poharatany” ster wysokości to uniemożliwił.

  ########################################################

  A Komisja Millera – co innego stwierdziła – a co innego nam opowiedziała na Konferencji Prasowej 29 lipca 2011 roku.

  Piloci TU 154 M 101 usiłowali wyrównać lot o czym mówi nam TAWS i Komisja Millera – która nam to pięknie wyrysowała w załączniku do Raportu.
  Pokazując dramatyczną walkę pilotów – by wyrównać lot.

  image

  Po ostatnim niestety – chwilowym wyrównaniu lotu – TU 154 M 101 nagle w ciągu sekundy stracił około 20 metrów wysokości – w miejscu gdzie teren się obniżał – czyli jak nie liczyć to w tym momencie – prędkość opadania TU 154 M 101 – musiała wynosić około 20 m / s.

  image

  ” … Wygląda na to, że to właśnie ta przyczyna „skłoniła pilotów do zejścia poniżej 100 metrów”. … ”
  SCEPTYCZNY WIERZYCIEL 110 6109 | 05.06.2012 21:23

  Gdyby nie poharatany ster wysokości – to nic by ” … nie skłoniło pilotów do zejścia poniżej 100 metrów … ”

  Wielokrotnie o tym pisałem – do tej pory bez odzewu.

  ########################################################

  Jeśli Katastrofa Smoleńska ” … jest już dawno wyjaśniona … ” – to Blogerzy nie będą mieli problemu – żeby odpowiedzieć na moją prośbę o publikację zdjęcia Lewego Statecznika Poziomego – z miejsca gdzie ten statecznik leżał zaraz po katastrofie lub podanie linka do takiego zdjęcia.

  Moje dotychczasowe prośby skierowane między innymi do Jana Osieckiego – Ernesta Skalskiego i innych – którzy już wszystko wiedzą – pozostały bez echa.

  ########################################################

  Dla przypomnienia jeden z moich wpisów – ten z 13.04.2012 13:40
  na Blogu # Ernest Skalski: Rozum zasypia…

  ### Ernest Skalski ###

  ” … – centropłat, zniszczony jeszcze w powietrzu … ”
  Ernest Skalski 295 129 | 13.04.2012 10:42

  Dlaczego Pan Redaktor – nic nie mówi o poharatanym stateczniku ?

  Jeśli TU 154 M 101 – przestał być sterowny – 5250 metrów od Progu Pasa – na wysokości 340 metrów WB – co potwierdza pierwsze ostrzeżenie TAWS # 34 – Terrain Ahead.

  Jeżeli Pan Redaktor wie już wszystko na temat katastrofy 10 / 04 – to nalegam by zamieścił zdjęcie – Statecznika Poziomego Lewego – z miejsca gdzie ten statecznik leżał zaraz po katastrofie lub podał link do takiego zdjęcia – z góry dziękuje.

  Tylko proszę nie zamieszczać Zdjęcia końcówki Lewego statecznika – które już mam.

  Podobne zdjęcie jak to Statecznika Poziomego Prawego – przecież tak duży obiekt nie mógł nie zostać zauważony 10 kwietnia 2010 roku.

statecznik

Jak można naukowo podważyć narrację MAK’u / Millera – jeśli ukrywają zdjęcie satelitarne z 10 kwietnia 2010 roku – które dostaliśmy od USA w darze Narodowi Polskiemu – ABW zdjęcie ukrywało od 30 kwietnia 2010 roku do 17 marca 2011 roku – Potem ukryła zdjęcie WPO – Ciekawe Dlaczego ?
SKW ukrywa rozmowę Jarosława Kaczyńskiego z Prezydentem Lechem Kaczyńskim – Dlaczego ?
Ukrywane też są zdjęcia i film z wnętrza TU 154 M 101 z 10 kwietnia 2010 roku – brak jest zdjęcia Lewego Statecznika Poziomego – z miejsca gdzie ten statecznik leżał zaraz po katastrofie.
Posiadamy jedynie zdjęcie Końcówki Lewego Statecznika Poziomego

Konferencja ZP oraz ostateczne zapisy VCR – utwierdziły mnie – że miałem rację – co do przyczyn Katastrofy Smoleńskiej – o których pisałem już od ponad roku.
Tornado – napisał Notkę – która jasno pokazuje – świadomość pilotów co do wysokości 100 metrów WB – niestety nie byli świadomi faktu – poharatania steru wysokości – na tej wysokości – mieli na to zbyt mało czasu – gdy już to sobie uświadomili – zdążyli tylko zakląć – w takich momentach nie ma czasu na dyskusję.

Potwierdza to też wypowiedź wiceprzewodniczącego MAK – Morozowa z 12 stycznia 2011 roku

| Morozowowi się wyrwało – Brzoza nie istotna – Grzegorz Miecugow wyraził w TVN 24 zdziwienie na słowa ‚…Gdyby nawet Nie było Brzozy to i tak by uderzył w ziemię…” – Morozow |

| Morozowowi się wyrwało Brzoza nie istotna Miecugow zdziwiony |
| Link – Janosik | 20110112 | 15:00 |

MAK / Miller precyzyjnie określili Brzozę – jako przyczynę utraty Lewej Końcówki skrzydła – Dlaczego w przypadku Lewego Statecznika nie ma takiej samej Precyzji i brakuje zdjęć z miejsca gdzie ten statecznik leżał zaraz po katastrofie.

| Tu 154 M uderzył w Ziemię „miejscu ostatecznym” około 550 / 500 metrów od lotniska już bez jednego lewego statecznika Poziomego i dziwnie bo bez końcówki lewego skrzydła – Coś poharatało lewą stronę TU 154 M i na pewno nie było to drzewo – w takim przypadku odejście było niemożliwe – A TU 154 101 zaczął spadać – do nieuchronnego końca – bo ster wysokości został poharatany. |

| Rozpad Statecznika TU 154M – Zaczął się w Powietrzu nie na Ziemi |
| Link | 20101113 | 12:38 |

 • zdjęcie – Końcówki Lewego Statecznika Poziomego. To wszystko po analizie danych dostępnych – czy prawdziwych ? – tutaj nie mam pewności.

JANOSIK 2542634 | 17.10.2012 12:45

    • @Trzy Zdania Trzy Slowa Rzepa rznie glupa

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie w ramach realizacji wniosku o pomoc prawną wystosowanego do Stanów Zjednoczonych nie otrzymała bezpośrednio od USA żadnych fotografii”.

Nie otrzymala bezposrednio od USA, otrzymala od ktorejs naszej agencji i natychmiast nadala im klauzule tajnosci- piekne .

male slowko „bezposrednio” a jak duzo mowi.

GINI 32823027 | 17.10.2012 13:14

link nadużycie odpowiedz

    • @gini

Mysle, ze wszyscy od tego sledztwa powinni skonczyc w zbiorowej celi.
Niech tam podywaguja przez jakies 10 lat, moze dojda do jakichs rozsadnych wnioskow…

TRZY ZDANIA TRZY SLOWA 60810929 | 17.10.2012 15:07

    • @Janosik

„SKW ukrywa rozmowę Jarosława Kaczyńskiego z Prezydentem Lechem Kaczyńskim”

czy Jarosław Kaczyński też ukrywa rozmowę,czy ma zakaz, czy nie chce czy o tym mówić?
Czy są jakieś informacje na ten temat?

OCZYTANY 08 | 17.10.2012 17:07

    • @gini 13:14

i/lub czasopisma…3 RP = SLD

ILUMINACJA 270839 | 17.10.2012 19:44

    • @Oczytany

Jaroslaw kaczynski wielokrotnie mowil o tej rozmowie i co bylo jej tematem (przede wszystkim zdrowie ich matki), wspominal od ziwnym zdaniu wypowiedzianym przez lecha, ktory sugerowal mu zeby sie przespal, bo sie rozsypie.

Ludzie, ktorzy mysla, ze jaroslaw dawal jakies dyspozycje co do ladowania sa chyba idiotami.

TRZY ZDANIA TRZY SLOWA 60810929 | 17.10.2012 19:56

Za; http://autorzygazetypolskiej.salon24.pl/455940,utajniono-zdjecia-satelitarne-z-dnia-katastrofy
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii KATASTROFA SMOLEŃSKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.